Zdrowie

Tatuaże – droga od niewolnictwa do sztuki

tatuaż

Dla współczesnego społeczeństwa tatuaż oznacza już coś więcej niż zdobienie swojego ciała barwami i wzorami. Dzisiaj jest traktowany jak gałąź sztuki, projekty i dobór tatuażu charakteryzują się coraz częściej głęboką symboliką i dosłownym lub ukrytym znaczeniem. Gwałtowny rozwój tej dziedziny na przestrzeni lat umożliwił tworzenie bardzo skomplikowanych ikon i przenoszenie ich na skórę.

Sztuka tatuaż kiedyś

Wbrew często spotykanym teorią, kultura tatuażu wcale nie wywodzi się z więziennych cel. Według badań przeprowadzonych przez archeologów, wykuwanie symboli na własnej skórze było modne już 12000 lat przed naszą erą. Tatuowano wówczas przy pomocy naostrzonych zębów lub pazurów dzikich zwierząt, a za tusz służyła sadza pochodząca ze zwęglonych patyków. Wśród plemion Indian zaś malowidła na skórze były nieodłącznym elementem kultury, który miał chronić ich oraz ich rodziny przed złymi duchami. Niemniej jednak, niektóre narodowości, np. Rzymianie, bardzo długo uważali tatuaże za odpowiednie dla ludzi niższej klasy i niewolników. Co ciekawe, wbrew ogólnym opiniom współczesnych wierzących, zupełnie przeciwny stosunek wykazywali chrześcijanie w VI-VII wieku. W celu przypieczętowania swojej wiary i samopoświęcenia chętnie zdobili swoje ciała religijnymi symbolami.

Być może dopiero późniejsze wydarzenia, które miały miejsce na świecie i negatywna rola tatuaży w nich, np. tatuowanie numerów więziennych w obozach czy oznaczanie Żydów Gwiazdą Dawida sprawiły, że społeczeństwo stało się na nie zamknięte. Z czasem jednak znów stopniowo stawały się coraz modniejsze i popularne, aż do dzisiaj, kiedy w samej Polsce można odnaleźć wielu doskonałych i cenionych artystów, wykonujących wysokiej jakości grafiki na ciele, przypominające żywe obrazy.

Sztuka tatuażu dzisiaj

Współcześnie tatuaż uznawany jest za dziedzinę body art, czyli sztuki ciała. Profesjonalny sprzęt w postaci maszynek, odpowiednich foteli, igieł w wielu różnych rozmiarach, przebadanych pod względem szkodliwości, kolorowych tuszy umożliwia tworzenie prawdziwej sztuki na żywym ciele oraz dzielenie się nią z innymi ludźmi spotykanymi na ulicy czy w sklepach. Dzięki coraz lepszym umiejętnościom tatuatorskim ulice stają się przemieszczającą galerią sztuki, którą można podziwiać i interpretować bez konieczności wychodzenia na wystawy. W Polsce miejsca, w których można odnaleźć świetnych artystów to z całą pewnością niejedno studio tatuażu w Warszawie. To właśnie w tym mieście pracuje najwięcej znakomitych tatuatorów, do których klienci przyjeżdżają wielokrotnie z całej Polski.

Z reguły każdy artysta dziedziny tatuażu reprezentuje swój własny styl i specjalizuje się w konkretnych wzorach. Jednym z często spotykanych rodzajów tatuaży, wykonywanych w niektórych salonach tatuażu w Warszawie jest np. Maori. Według kultury i wierzeń Maorysów, mieszkańców Nowej Zelandii każdy symbol wykazuje inne znaczenie i przynosi inną moc, dlatego należy dostosowywać je do swojej osobowości. Te tatuaże charakteryzują się dużą wielkością oraz wieloma szczegółowymi zdobieniami w postaci zakrzywień i fal. Parę lat temu bardzo popularne było również wykonywanie tatuaży w stylu Iban. Są to wzory związane zazwyczaj z motywem roślin i zwierząt. Podobnie jak Maori również charakteryzują się dużą wielkością oraz grubą kreską z dużą ilością wypełnień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Inline
Inline