Zdrowie

Wylecz czyraka w domu! Sposoby na pozbycie się czyraków

Czyraki są niegroźną, ale dosyć dokuczliwą dolegliwością, z którą każdy miał z pewnością styczność w swoim życiu. Ból jaki powodują oraz nieestetyczny wygląd zdecydowanie odrzucają i skłaniają do szukania sposobów na wyleczenie, pomimo, że same w sobie czyraki nie stanowią dla nas żadnego zagrożenia. Warto mieć pod ręką kilka prostych i sprawdzonych metod, które można zastosować samemu przy użyciu domowych składników.

Czym są czyraki?

Czyrak to nic innego jak ropne zapalenie mieszka włosowego. Owe zakażenie zmienia wygląd wraz z rozwojem, na początku wyglądając jak czerwony i bolesny guzek, potem jak krosta – na końcu wyglądając jak ropień. Czyraki mogą powstawać w każdym miejscu na ciele, jednak najczęściej występują w miejscach narażonych na tarcie, oraz takich gdzie zbiera się pot i zabrudzenia – jest to więc twarz, szyja, pachy, pachwiny, uda, pośladki i okolice intymne.

Kilka czyraków występujących obok siebie nosi nazwę karbunkuł, czyli czyrak gromadny (mnogi). Zwykle pojawienie się jednego czyraka jest niegroźne, jednak zwiększa się wówczas szansa na jego ponowne pojawienie. Jeśli często zdarzają się nam nawroty – mowa już tutaj o czyraczności, którą powinno się skonsultować z lekarzem.

Zioła i przyprawy dobre na czyraki – wiciokrzew japoński i kurkuma

Bardzo dobrym sposobem na pozbycie się czyraków jest zrobienie papki z wody i kurkumy – nakładana 3 razy dziennie w miejscu wrzodu zmniejszy ilość ropy. Aby zrobić taką mieszankę wystarczy połączyć 2 łyżeczki żółtej przyprawy z łyżeczką wody i posmarować wskazane miejsce. Można stosować kurkumę jeszcze w inny sposób, pijąc ją w połączeniu z ciepłym mlekiem, działa to hamująco na rozwój kolejnych czyraków.

Liście wiciokrzewu japońskiego działają przeciwzapalnie. Okłady z rozdrobnionych nasion wiciokrzewu potrafią zmniejszyć ból i opuchliznę. Można jednak używać tej rośliny w dowolnej formie – zarówno jako napar do picia czy przemywania, lub jako smarowidło. Tak czy inaczej zachowa działanie zmniejszające czyraki.

Cebula, czosnek i kapusta na czyraki

Może zapach powyższych warzyw nie należy do najbardziej przyjemnych, ale jeśli chodzi o leczenie czyraków są niezastąpione. Normalnie czyrak rozwija się i pęka po około dwóch tygodniach co jest nieprzyjemnym i bolesnym procesem. Liście kapusty przyspieszają pękanie czyraka, natomiast cebulę i czosnek należy stosować na już pęknięty wrzód, mają działanie bakteriobójcze.

Jak je stosować? Liście kapusty należy umyć i rozbić tłuczkiem do mięsa lub wałkiem i przyłożyć do miejsca zmienionego chorobowo, następnie trzymać do momentu aż cały sok wyschnie i powtórzyć. Można takie miejsce zabezpieczyć folią, aby liść nie odpadł podczas wykonywania codziennych czynności. Cebule natomiast należy pokroić w grube plastry, a czosnek posiekać drobno – przykładać je jako kompres, najlepiej po kuracji kapustą.  Dodatkowo cebula posiada właściwości rozjaśniające blizny, dlatego stosownie jej w miejscu po czyraku zmniejsza ryzyko pojawienia się nieestetycznego śladu.

Olejki naturalne na czyraki – rycynowy, z czarnuszki i herbaciany

Warto smarować czyraki olejkiem herbacianym ponieważ wyciąga on ropę. Natomiast stosowanie go jako olejku do kąpieli po ukończonej kuracji leczniczej, zadziała zapobiegawczo – zmniejszy ryzyko ponownego pojawienia się problemu. Olej z czarnuszki ma działanie przeciwbólowe, można go więc używać w formie okładów lub dodawać kilka kropel do pitych napojów. Jeśli zaś chodzi o olej rycynowy – ma on właściwości antyseptyczne, również nadaje się do smarowania czyraków i przyspiesza w ten sposób ich pękanie.

Gorąca woda na czyraki

Wysoka temperatura i ciepło przyspieszają przemiany komórkowe podczas stanów zapalnych, którym towarzyszy ropna wydzielina. Jeśli czyrak pojawia się w wygodnym miejscu takim jak dłoń, stopa lub łokieć – można potrzymać go w gorącej wodzie. Jest wówczas szansa, że zmiana skórna się cofnie, zwłaszcza gdy stało się to w początkowej fazie rozwoju podrażnienia. Co więcej gorąca woda przyspiesza również pękanie już powstałych i rozwiniętych wrzodów. Należy jednak pilnować, żeby woda nie była zbyt gorąca, musi być znośna w dotyku i nie parzyć zanadto. Jeśli czyrak jest  w trudno dostępnym miejscu można zastosować na niego gorące okłady, np. z dodatkiem jakiegoś wyżej wymienionego olejku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Inline
Inline