Zdrowie

Zalecenia po zabiegu in vitro

Powodzenie zabiegu in vitro zależy od wielu czynników, takich jak stan zdrowia pacjentów, wiek kobiety i jakość nasienia mężczyzny. Niezależnie od nich, szanse na zajście w ciążę można zwiększyć, stosując się do zaleceń lekarskich po zabiegu in vitro. Należy do nich ograniczenie aktywności fizycznej, wstrzemięźliwość seksualna i unikanie gorących kąpieli.

Jak wygląda zabieg in vitro

Zabieg in vitro polega na połączeniu w laboratorium embrionologicznym pobranych wcześniej od pacjentów komórek jajowych i plemników. Mężczyzna oddaje plemniki w specjalnie do tego przystosowanym pomieszczeniu, natomiast u kobiety zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Pobranie komórek jajowych trwa około 15 minut. Zapłodnione zarodki umieszcza się w inkubatorze i transferuje do macicy pacjentki po około 5 dniach. Po skończonym zabiegu kobieta pozostaje jeszcze na obserwacji w klinice przez około 2-3 godziny. Po powrocie do domu musi uważnie przestrzegać zaleceń lekarza.

Czego nie wolno robić po zabiegu in vitro

Jeśli kobieta wykonuje pracę fizyczną, powinna otrzymać zwolnienie lekarskie na czas około 2 tygodni od przeprowadzenia transferu zarodków. Nie jest to jednak zawsze konieczne, zazwyczaj wystarczy zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do zaleceń lekarza. Po transferze komórek pacjentka powinna:

  • ograniczyć aktywność fizyczną, nie forsować organizmu,
  • wprowadzić spokojny tryb życia, ograniczyć sytuacje stresujące,
  • zachować wstrzemięźliwość seksualną do momentu zrobienia testu ciążowego,
  • przyjmować preparat z progesteronem według wskazań lekarza,
  • zrezygnować z gorących kąpieli, korzystania z basenu i sauny.

Po jakim czasie wykonać test ciążowy i badania potwierdzające ciążę

Test ciążowy można wykonać po 14 dniach od procedury zapłodnienia. Wcześniej, bo już po 12 dniach, można wykonać badanie określające poziom hormonu HCG, który służy wykryciu ewentualnej ciąży biochemicznej, czyli ciąży obumarłej mimo pozytywnego wyniku testu ciążowego. W piątym tygodniu od momentu zapłodnienia pacjentka powinna zgłosić się na badanie ultrasonograficzne (USG) potwierdzające ciążę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Inline
Inline