Zdrowie

Wybielanie zębów metodami naturalnymi – węglem i sodą

Śnieżnobiały uśmiech to marzenie wielu osób, jednak nie każdy może sięgać po profesjonalne zabiegi wybielające, przeprowadzane w gabinetach dentystycznych. Coraz częściej Polacy wybierają wybielające pasty, które mogą mogą działać niekorzystnie na szkliwo, jednocześnie mogą powodować mikrouszkodzenia dziąseł. Z tego powodu na popularności zyskują tradycyjne sposoby na wybielanie zębów.

Jak naturalnie wybielić zęby

Naturalne pasty do zębów np. Babuszka Agafia w swoim składzie zawierają sodę oraz różne zioła, dzięki którym można zadbać nie tylko o zęby, ale również o stan dziąseł, a nawet o odświeżenie oddechu. Jednak same pasty, nawet regularnie stosowane, mogą nie wystarczyć jeśli chodzi o efekt odpowiedniego wybielenia zębów. W tym przypadku pomocne mogą być naturalne kuracje wybielające, w których wykorzystuje się węgiel aktywny czy sodę. Węgiel aktywny może być przydatny przy usuwaniu nalotów po kawie i herbacie, jednak nie usunie kamienia nazębnego. Po wybielanie z wykorzystaniem węgla aktywnego mogą sięgać także osoby, których zęby są nadwrażliwe. Z kolei wybielanie zębów sodą nie zawsze jest rekomendowane przez stomatologów ze względu na jej właściwości ścierne. Soda usuwa osady i wybiela zęby, ale jednocześnie może uszkadzać szkliwo, zatem należy po nią sięgać dość rozważnie.

Naturalna pasta z węglem lub sodą

Stosowanie sody jest bardzo proste. Wystarczy po umyciu zębów nałożyć na szczoteczkę odrobinę sody, aby w ten sposób ponownie „umyć” zęby. To właśnie ta metoda jest dość szkodliwa dla szkliwa, dlatego lepiej umyć zęby mieszanką sody z dodatkiem wody utlenionej lub pastą wzbogaconą o dodatek sody. Nieco więcej przygotowań wymaga stosowanie węgla aktywnego jako środka wybielającego. Do stworzenia pasy wybielającej potrzebny będzie węgiel aktywny w kapsułkach i olej kokosowy lub sezamowy. Na 1 łyżkę oleju należy wziąć 2-3 kapsułki węgla i dokładnie wymieszać. Do tak przygotowanej mieszanki można dodać kilka kropel olejku goździkowego o działaniu odświeżającym. Bezpośrednio po umyciu zębów nie powinno się zębów płukać, pozostawiając na kilka minut aktywny węgiel w ustach w celu zintensyfikowania jego działania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Inline
Inline