Ciekawostki

Gdzie powstała pierwsza na świecie pizza?

pizza

Pizza to danie, które jest uwielbiane przez miliony ludzi na całym świecie. Dostępna jest ona w niemal niezliczonej ilości różnych wariantów. Kojarzymy przede wszystkim z Włochami, ale warto na tym etapie zastanowić się, czy naprawdę pochodzi ona z tego kraju.

Pizza to danie, które jest uwielbiane przez miliony ludzi na całym świecie. Dostępna jest ona w niemal niezliczonej ilości różnych wariantów. Kojarzymy przede wszystkim z Włochami, ale warto na tym etapie zastanowić się, czy naprawdę pochodzi ona z tego kraju. Gdzie powstała pierwsza pizza na świecie? Jakie są korzenie tego dania? Zastanowimy się nad tym w dalszej części naszego tekstu.

Placek z mąki i wody

Aktualnie pizza zaliczana jest do najpopularniejszych potraw rozpoznawalnych na całym świecie. Warto jednak wiedzieć o tym, że w swojej pierwotnej wersji miała ona postać zwykłego placka, który przygotowywany był z mąki i wody. To proste danie spożywali głównie mieszkańcy Neapolu i dotyczyło one najniższych warstw społecznych. Dopiero pizza odmieniła zupełnie swoją formę, gdy dotarła do Włoch i do jej przyrządzenia zastosowano pomidory. Możemy również wspomnieć o tym, że dzięki wyprawie Krzysztofa Kolumba, którego zdecydowana większość osób kojarzy z odkryciem Ameryki, pizza w swoim składzie ma aktualnie sos pomidorowy. To na ten okres przypada zawrotna kariera tego rozpoznawalnego dania.
Samo słowo „pizza” po raz pierwszy pojawiło się w dokumencie pochodzącym z roku 997. Tego określenia używała również restauracja mieszcząca się w Neapolu, które nosiła nazwę Antica Pizzeria Port Alba. Przyjmuje się, że jest to pierwsza na świecie pizzeria.
Warto jednak wspomnieć, że mimo tego, iż sama nazwa tego uwielbianego przez wszystkich dania narodziła się w Italii, początki pizzy wywodzą się jednak z Grecji. To tutaj powstała jej najwcześniejsza wersja, czyli placki o formie cienkiego ciasta, na którym pojawiały się skromne dodatki w postaci oliwek, czosnku i ziół. Takie danie nazwano „plangutos”. Niektórzy badacze dopatrują się jednak i jeszcze dawniejszych pierwowzorów pizzę i przywołuje tutaj Babilończyków. 2000 lat p.n.e. podobno jadano ziołowe placuszki również w Egipcie, kiedy świętowano urodziny faraona.

Kto pierwszy stworzył pizzę?

Skoro już wiemy, gdzie tak naprawdę narodziła się pierwsza prawdziwa pizza, warto wspomnieć o jej twórcy. Przyjmuje się, że o jej przyrządzenie zadbam właściciel pizzerii, Rafaele Esposito. Danie to w jego wykonaniu cieszyło się tak ogromnym uznaniem wśród lokalnej społeczności, że wieść ta dotarła w końcu do samej królowej. Królowa zaintrygowana poruszeniem wywołanym wokół pizzy postanowiła odwiedzić lokal. W roku 1889, kiedy historia ta miała miejsce, właściciel pizzerii zdecydował się przygotować dla niej danie specjalne, gdzie zaprezentowało ono nie tylko wyborny smak, ale również duszę patriotyzmu. Na cieście postanowił umieścić składniki, które odwzorowywały narodowe barwy. Pizza więc składała się z czerwonych pomidorów, białego sera mozzarella oraz pachnącej i zielonej Bazylii. Szef kuchni nadał swojej kompozycji wyjątkową nazwę od imienia królowej, Małgorzaty Sabaudzkiej. Tak właśnie powstała Margherita, którą znajdziemy w każdej pizzerii.

Czy samodzielnie w domu możemy przygotować pizzę?

Przygotowanie pizzy wcale nie jest trudne, ale dopiero wtedy, kiedy nabierzemy wprawy. Dodatkowo potrzebne nam będą niezbędne do tego akcesoria i składniki. By nasza pizza miała piękny i okrągły kształt, a także zachwycała swoim smakiem, potrzebna nam będzie blacha do pizzy. Oczywiście blacha do pizzy może być w różnych rozmiarach, ale niewątpliwie warto wybrać interesujące nas rozwiązanie i w pełni dostosowane do naszych potrzeb. Dodatkowo do krojenia przygotowanego dania potrzebny będzie także odpowiedni nóż. Wybór adekwatnych składników pozostaje już kwestią całkowicie indywidualną, ale warto pamiętać o tym, że zbyt duża ich ilość może sprawić, że ciasto będzie rozmoknięte, a samo spożywanie pizzy mocno utrudnione. Przyjmuje się, że trzy składniki to naprawdę optymalne rozwiązanie.

Podsumowanie
Jak widać, pizza to jedno z najbardziej ulubionych dań wielu osób na całym świecie. Możemy samodzielnie zdecydować się na jej przygotowanie i śmiało eksperymentować w kuchni. Niewątpliwie nic tak nie smakuje, jak wyborne danie, które uda nam się przyrządzić samodzielnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Inline
Inline