Zdrowie

Czy zioła mają magiczną moc?

zioła

Szamani, czarownice czy znachorzy przez lata byli traktowani jak posiadacze nadprzyrodzonych mocy. Przyrządzali przeróżne mikstury, które leczyły i przywracali zdrowie tym, na których często już położono kreskę. Takie działanie miały jednak nie tyle ich moce, co wiedza z zakresu ziołolecznictwa, bo to właśnie zioła były podstawą ich leczniczych możliwości. A zatem jaka magiczna moc tkwi w ziołach?

Uśmierzanie bólu

Jedną z ważniejszych właściwości ziół jest uśmierzanie bólu. Odpowiednio dobrane zioła potrafią złagodzić ból głowy, ból mięśni, ból brzucha. Można je stosować w formie naparów i wówczas wspomagają organizm wewnętrznie, ale można je również podawać zewnętrznie. Wtedy z pomocą przychodzą preparaty zawierające olejki tworzone na bazie ziół. Takie olejki zaaplikowane na skronie skutecznie pomagają zwalczyć ból głowy, wykorzystane podczas masażu mięśni przyspieszają ich regenerację, a użyte na ugryzienie komara nie tylko łagodzą ból, ale również pomagają pozbyć się nieprzyjemnego swędzenia.

Działanie rozkurczowe

Drugim ważnym działaniem, które wykazują preparaty ziołowe, jest działanie rozkurczowe. Jest to szczególnie istotne w czasie dolegliwości ze strony układu pokarmowego, gdy dokucza nam przejedzenie, niestrawność czy wzdęcia.

Napar ziołowy czy podany doustnie preparat z wyciągami roślinnymi, pomaga skutecznie rozkurczyć mięśnie, a dzięki temu przynoszą ulgę. Niektóre zioła działają również żółciopędnie, co z kolei przyspiesza proces trawienia i pomaga pozbyć się uczucia ciężkości w brzuchu.

Aromaterapia

Mówiąc o ziołach nie sposób nie wspomnieć o leczniczym działaniu olejków eterycznych. Nie od dziś wiadomo, że zapach lawendy działa kojąco na nasze zmysły, a zapach goździków i cynamonu dodaje nam energii.

Do aromaterapii świetnie nadają się nie tylko napary ziołowe, które postawione w pokoju rozsiewają swój zapach moc na całą powierzchnię mieszkania. Doskonale sprawdzają się również na skórze. Wystarczy skropić olejkiem eterycznym nasze skronie, rozmasować delikatnie to miejsce, a ciepło skóry uwolni lecznicze zapachy. Warto z tego skorzystać szczególnie wtedy, gdy cierpimy na ból głowy i chcemy się go za wszelką cenę pozbyć.

Na koniec chcemy dodać, że nie da się rozdzielić działania miejscowego, czy to wewnętrznego, czy zewnętrznego, zawartych w ziołach substancji od działania aromaterapeutycznego. Przenikają się one ze sobą i pewne jest, że to właśnie ich wspólne działanie pozwala osiągać tak doskonałe rezultaty leczenia ziołami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Inline
Inline