Zdrowie

Zielona herbata: zalety i zastosowanie

herbata

Obecnie panuje medialna moda na picie zielonej herbaty. Bardzo często wspomina się o jej cudownych właściwościach prewencyjnych i leczniczych. Wykorzystuje się ją także jako wspomaganie przy odchudzaniu. Poza tym ceniona jest ze względu na niepowtarzalny i wyrazisty smak.

Właściwości prozdrowotne zielonej herbaty

Obecność dużej ilości antyoksydantów sprawia, że zielona herbata jest eliksirem młodości. Antyoksydanty, czyli polifenole chronią skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i opóźniają procesy starzenia skóry. Systematyczne picie naparu pozwoli dłużej zachować młodość. Dobroczynne właściwości zielonej herbaty wykorzystywane są w kosmetyce. Herbata dodawana jest do kremów przeciwzmarszczkowych i chroniących skórę przed foto starzeniem. Cera będzie pełna blasku dzięki działaniu antybakteryjnemu i przeciwzapalnemu. Zielona herbata przeciwdziała odkładaniu się złogów na ścianach naczyń krwionośnych zwiększając ich przepuszczalność. Hamuje także wchłanianie cholesterolu do krwiobiegu i zmniejsza lepkość płytek krwi, co pozwala to uniknąć zakrzepów i zawałów serca. Świeży napar parzony do 3 minut zawiera dużą ilość teiny, która działa pobudzająco i zwiększy zdolności umysłowe. Teina ułatwi także proces uczenia się i zwiększy koncentrację, a także zwiększy możliwości fizyczne organizmu. Regularne spożywanie naparu pozwoli zapobiec depresji oraz ochroni mózg przed demencją starczą.

Zapobieganie chorobom

Zielona herbata pozwoli zapobiegać różnorodnym chorobom. Dzięki zawartości fluoru wzmocni szkliwo zębów, a także będzie zapobiegała powstawaniu próchnicy. Będzie neutralizować bakterie w jamie ustnej i zwalczy nieświeży oddech. Zawarte w zielonej herbacie silne przeciwutleniacze ochronią nasze DNA przed działaniem substancji rakotwórczych. Przeciwutleniacze usuną szkodliwe dla naszego zdrowia wolne rodniki, które również przyczyniają się do powstania nowotworów. Zielona herbata wspomoże prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego dzięki obecności aminokwasów, teaminy, katechin i polifenoli. Picie naparu zmniejszy ryzyko zachorowania na grypę o 75%, a także będzie sprzyjać kumulowaniu się witamin w organizmie.

Wspomaganie odchudzania i walki z cellulitem

Kofeina, witaminy z grupy B, katechiny i polifenole zawarte w zielonej herbacie aktywnie wspomogą proces redukcji masy ciała. Będą one zmniejszały apetyt i pobudzały proces przemiany materii. Zielona herbata poprawia trawienie dzięki zwiększaniu aktywności enzymów. Dzięki temu pozytywnie wpływa na pracę wątroby i przyspiesza utlenianie tłuszczów. Właściwości moczopędne pozwalają pozbyć się z organizmu nadmiaru wody i nagromadzonych szkodliwych toksyn.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Inline
Inline