Porady

Wyciskarki do owoców i warzyw

Coraz częściej dbamy o swoje zdrowie, szukamy bomb witaminowych, dbamy co jemy i pijemy. Zauważalny  jest również powrót do natury, jeśli soki to wyciskane ze świeżych owoców i warzyw. Do wytworzenia soku w warunkach domowych od lat służyły sokowirówki, a od pewnego czasu na rynku królują wyciskarki do owoców i  warzyw. Oferta rynku sokowirówek i wyciskarek jest przeogromna i wybór zależy od tego jak często będziemy wyciskali sok, z jakich warzyw i owoców, ile soku jednorazowo chcemy wytwarzać, ile czasu możemy poświęcić na nie tyle wyciskanie, co mycie i sprzątanie po zrobieniu soku, no i jaki efekt chcemy uzyskać.

Wyciskarka do soków

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wyciskarka do warzyw i wyciskarka do owoców pionowa jednoślimakowa. Jest to skuteczne urządzenie jeśli chcemy wycisnąć sok szybko, nie lubimy używać popychacza i brak nam czasu na długie sprzątanie po produkcji domowego soku. Jest również bardzo skuteczna przy twardych warzywach takich jak burak, marchew, pietruszka, ale również świetnie radzi sobie z „łykowatą zieleniną”.

Przy zakupie wyciskarki można wziąć pod uwagę również wyciskarkę poziomą dwuślimakową, ale gorzej radzi ona sobie z warzywami twardymi, dłużej trwa mycie i należy używać popychacza.

Niektórzy są zwolennikami prasy hydraulicznej do wyciskania soku, na pewno uzyskamy najbardziej klarowny sok, jak z żadnej wyciskarki i według przeprowadzonych badań, najbardziej odżywczy i zawierający wiele witamin. Cena jest jednak dużo wyższa niż wyciskarek, no i ze względu na popyt dość uboga oferta.

Dokonując zakupu trzeba zastanowić się, czy nie wystarczy nam zwykła sokowirówka. Sok otrzymamy najszybciej, a i cena niewysoka, ale popularna sokowirówka ma kila wad: niższa wartość odżywcza, sokowirówka nie radzi sobie z „zieleniną” , sok jest wodnisty, głośno pracuje, sok ma więcej piany i szybciej traci świeżość.

Po decyzji czy to będzie wyciskarka, sokowirówka, czy prasa hydrauliczna należy się zastanowić nad ceną. Dla laika urządzenia za kilkaset złotych i za tysiące złotych wyglądają identycznie, a jednak jednakowe nie są. Tańsze wyciskarki są zrobione z tańszego plastiku, zdarza się, że zawiera on szkodliwe substancje, które mogą znaleźć się w soku. Sama konstrukcja takiej wyciskarki jest słaba, mało wytrzymała i często się psuje, łamią się części i jest trudniejsza w obsłudze. Droższe wyciskarki są nie tylko trwalsze, ale nawet mają gwarancję do 10 lat.

Wybór zależy więc od potrzeb i możliwości, ale pewnym jest, że wyciskarki są skuteczniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Inline
Inline