Ciekawostki

Wegańska Wigilia

Bezmięsne święta również mogą być bardzo smaczne, o czym jednak zapewne zaprzeczy każdy zatwardziały przeciwnik wegetarianizmu.

Niemniej jednak, są ludzie na świecie, którzy z różnych powodów nie spożywają mięsa oraz niektórych produktów – bywa to wolny wybór, ale równie często kwestie zdrowotne. Wegański stół wigilijny wcale nie musi być ubogi w smaki i gorszy od tradycyjnej uczty wigilijnej. Niemniej jednak, w celu zachowania spokojnej atmosfery przy stole lepiej nie wdawać się w dyskusje o wyższości karpia nad wędzonym tofu.

Przejdźmy do sedna, czyli opisu ciekawych rozwiązań na bezmięsne potrawy wigilijne. Bardzo wiele tradycyjnych dań wymaga niewielkich modyfikacji, aby mogły stać się daniami całkowicie roślinnymi. Weźmy na przykład pierogi z kapustą czy zupie grzybowej, które już same w sobie nie zawierają mięsa. Jeżeli będziemy gościć wegan, to należy pamiętać o tym, że nie spożywają oni żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego. Wobec tego, zupy powinniśmy przyrządzić na warzywnym bulionie, zaś ciasto bez użycia jajek i mleka.

Kuchnia roślinna może zaserwować nam różnego rodzaju przystawki, dania główne oraz desery, więc absolutnie nie można mówić o tym, że jest uboga. Podczas przygotowywania wigilijnej wieczerzy można wybierać składniki najbardziej nawiązujące do tradycyjnej kuchni. Dzięki temu, możemy nieco oszukać nasze kubki smakowe i mózg, gdyż jedząc wędzone tofu można odnieść wrażenie, że to tak naprawdę ryba. Takich trików jest o wiele więcej, dlatego możemy jeść zgodnie z sobą oraz tradycją.

Najlepsze restauracje w Warszawie posiadają w swoim menu dania dla wegan i wegetarian, dlatego w okresie świątecznym będzie w nich można zapewne znaleźć sporo pozycji, które z powodzeniem da się wykorzystać na wigilijnym stole. Dlatego w celu poszukiwania inspiracji bardzo dobrym pomysłem jest odwiedzenie kilku takich miejsc i zakosztowanie wykwintnych potraw. Naturalnie, raczej nie otrzymamy przepisu prosto od szefa kuchni, niemniej jednak intuicyjnie i wzrokowo jesteśmy w stanie wyczuć, co znajduje się na naszym talerzu oraz w jakim zestawieniu. Warszawa restauracje posiada na każdym rogu, więc znalezienie odpowiedniej raczej nie powinno stanowić problemu. Niemniejszą skarbnicą wiedzy na temat kuchni wegańskiej jest Internet, wobec czego w sieci również znajdziemy bardzo wiele interesujących przepisów, dzięki którym dobrze przygotujemy nasz wigilijny stół – smacznie, zdrowo oraz zgodnie z przyjętymi zasadami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Inline
Inline