Chleb stanowi elementarny składnik codziennej diety człowieka, a wielu badaczy kultury przypisuje mu również wartość symboliczną. Na całym świecie istnieje wiele rodzajów tego pieczywa – włoska ciabatta, ormiański lawasz, żydowska maca czy wywodzący się z Niemiec pumpernikiel to tylko kilka przykładów. Zapach domowego chleba u wielu osób wywołuje sentymentalne wspomnienia. Warto wiedzieć, jak przygotować wypiek, którego nazwa pochodzi z języka starogermańskiego, stanowiąc odpowiednik słowa „hlaiba”.
Mąka
Smak chleba zależy od wyboru wysokiej jakości składników. Podstawowym produktem jest mąka. W zależności od tego, jaki chleb chcemy upiec, możemy wykorzystać pszenną lub żytnią odmianę tego produktu. Warto również zwracać uwagę na informacje, zawarte na stronie internetowej producenta – https://basiazsercem.pl/ – by mieć pewność, że do wytworzenia mąki użyto najlepszych ziaren.
Domowy chleb
Do przygotowania ciasta będziesz potrzebować:
- sześciu szklanek mąki pszennej,
- łyżeczki soli,
- 500 ml wody,
- 15 gramów drożdży.
Sekretem idealnego chleba jest odpowiedni zaczyn. Aby go przygotować, rozpuść drożdże, a mąkę oraz sól wsyp do oddzielnego naczynia i wymieszaj je. Połącz wszystkie składniki, dolewając stopniowo wody. Gdy masa stanie się gęsta, przełóż ją na podsypaną mąką stolnicę. Zostaw ciasto na pięć minut, a kiedy uzyska ono odpowiednią puszystość, wyrabiaj je przez dziesięć minut. Przełóż całość do stalowej miski, okryj naczynie ściereczką i odstaw formę w ciepłe miejsce. Po upływie trzech godzin wyjmij ciasto i wyrabiaj przez kilka minut, a następnie odłóż je na dziewięćdziesiąt minut. Uformuj chleb, bagietkę lub bułeczkę, po czym przełóż ciasto na wyłożoną papierem do pieczenia blachę. Po upływie trzech kwadransów włóż formę do piekarnika, nagrzanego do temperatury dwustu stopni Celsjusza na około 30 minut.
Przygotowanie chleba nie jest trudną czynnością. Warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Domowe wypieki smakują najlepiej, a radość płynąca z ich jedzenia jest bezcenna. Smak chleba można również wzbogacić poprzez dodanie do ciasta ziaren maku lub sezamu.