Zdrowie

Suplementy uzupełniające dietę diabetyków

lekarz

Cukrzyca jest grupą chorób metabolicznych, która charakteryzuje się hiperglikemią wynikającą z defektu wydzielania insuliny i prowadzącą do uszkodzenia, zaburzenia czynności i niewydolności różnych narządów – oczu, nerek, serca i naczyń krwionośnych. W poniższym artykule prezentujemy suplementy dla diabetyków, czyli osób chorych na cukrzycę, które powinny uzupełniać ich podstawową dietę.

Czym jest suplement diety?

Suplementy diety nie są lekami, nie zawierają substancji leczniczych – to skoncentrowane źródła witamin, składników mineralnych, kwasów tłuszczowych, błonnika, substancji roślinnych oraz probiotyków. Muszą one być zarejestrowane w Głównym Inspektoracie Sanitarnym na podstawie dokumentacji dostarczonej przez producenta. Producenci i dystrybutorzy są zrzeszeni w Krajowej Radzie Suplementów i Odżywek, której celem jest rozpowszechnianie wiedzy o prawidłowym odżywianiu, suplementach i odżywkach, a także utworzenie rynku, w którym ludzie będą mieli swobodę wyboru bezpiecznego suplementu optymalnego dla ich diety.

Lista składników odżywczych dla diabetyków

Każdy suplement diety należy stosować z rozwagą i w uzasadnionych sytuacjach. Również w przypadku diabetyków. Większość jadłospisów niekonsultowanych z dietetykiem nie dostarcza wszystkich potrzebnych składników odżywczych, które wraz z witaminami warto uzupełnić. Dla diabetyków wyjątkowo ważna jest odpowiednia podaż:

  • chromu – pomaga utrzymać prawidłowy poziom glukozy we krwi,
  • selenu – chroni komórki przed stresem oksydacyjnym, który jest zwiększony w przypadku cukrzycy,
  • cynku – odgrywa bardzo ważną rolę w metabolizmie węglowodanów,
  • witaminy A – niezbędna dla prawidłowego widzenia i regeneracji komórek,
  • witaminy C – ma zdolność utrzymywania równowagi oksydacyjnej i bierze udział w syntezie kolagenu,
  • witaminy D – jej niedobór zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy i innych zaburzeń metabolicznych,
  • witaminy E – posiada wyjątkowo silne właściwości antyoksydacyjne,
  • witamin z grupy B (B1 wspomaga pracę serca, B2 pomaga w utrzymaniu prawidłowego widzenia i działa antyoksydacyjnie, B6 wspiera odporność i redukuje uczucie zmęczenia, B12 odgrywa ważną rolę w procesie produkcji czerwonych krwinek i procesach podziału komórek).

Należy mieć na uwadze, że można natknąć się również na suplementy zawierające substancje roślinne o rzekomym działaniu wspierającym leczenie cukrzycy. Nie istnieją jednak żadne oświadczenia Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) na temat właściwości zdrowotnych owych składników.

Składniki roślinne w suplementach

Na utrzymanie stałego poziomu glukozy we krwi korzystnie wpływa także wyciąg z cynamonowca, którego działanie opiera się na uaktywnianiu receptorów insulinowych w komórkach organizmu, dzięki czemu pobudza je do pobierania glukozy z krwi. Ponadto wyciąg z morwy białej zawiera substancje, które hamują rozkład cukrów złożonych do cukrów prostych. Część węglowodanów nie zostaje wtedy strawiona, co prowadzi do utrzymania prawidłowego poziomu cukru we krwi – wyjaśnia farmaceuta z MIRO APTEKI, która znajduje się na warszawskim Placu Mirowskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Inline
Inline