Zdrowie

Słów kilka o aparatach ortodontycznych

Klamerki na zębach stały się dziś powszechnością i noszą je zarówno dorośli, jak i dzieci, aby cieszyć się pięknym uśmiechem. Ładne zęby stały się współcześnie synonimem elegancji oraz doskonałego stylu, dlatego coraz większa ilość osób decyduje się na leczenie ortodontyczne. Warto zastosować je również, aby zadać o zdrowie.

Aparat ortodontyczny – zysk dla zdrowia i urody

Najczęściej na aparat ortodontyczny decydujemy się mając na uwadze względy estetyczne. Jednak to nie jest jedyny powód. Krzywe zęby szkodzą naszemu zdrowiu, a także są narażone w większym stopniu na próchnicę i choroby przyzębia. Jeśli nie korygujemy nieprawidłowego zgryzu po pewnym czasie dochodzi do zwyrodnienia stawów skroniowo-żuchwowych. Warto zauważyć, że wada zgryzu nie pozwala nam na prawidłowe rozdrabnianie pokarmu, co negatywnie wpływa na pracę przewodu pokarmowego.

Z możliwości leczenia aparatem ortodontycznym skorzystać może każdy, bez względu na wiek. Korygowanie zgryzu trwa jednak znacznie dłużej u osób dorosłych aniżeli u dzieci, ponieważ kości są uwapnione i znacznie trudniej je formować. Tym samym, aby osiągnąć najlepsze efekty należy zaplanować leczenie wielospecjalistyczne.

Czy aparat może mieć każdy z nas?

Niestety, pomimo że aparat pozwala nam skutecznie korygować wady zgryzu, nie każdy może poddać się takiemu leczeniu. Z możliwości tej zrezygnować muszą osoby, które cierpią na:

  • zaniżoną odporność
  • cukrzycę
  • zaburzenia hormonalne
  • przyjmują leki np. przeciwko osteoporozie
  • osoby z zanikami kości oraz rozchwianymi zębami

Adekwatny plan leczenia

Zanim założymy aparat ortodontyczny powinniśmy założyć adekwatny plan leczenia należy wykonać zdjęcie rentgenowskie obejmujące zdjęcie panoramiczne zębów i boczne czaszki a także zdjęcie zębów i twarzy. W dalszej kolejności wykonuje się wyciski zębów i ich gipsowe modele, dzięki którym można odpowiednio przygotować aparat. Dopiero po tego typu przygotowaniach można założyć aparat.

Efekt noszenia aparatu

Nosząc aparat warto uzbroić się w cierpliwość, ponieważ leczenie wady obejmować może kilka miesięcy a nawet lat. W tym okresie regularnie trzeba kontrolować postępy i sprawdzać, jak aparat działa na zęby. Warto jednak czekać na efekty, albowiem skorygowana zostaje wada zgryzu, a tym samym pozbywamy się problemów z nadmierną próchnicą, lepiej rozdrabniamy pokarm i nie cierpi na tym nasz żołądek. Co więcej najbardziej widocznym efektem noszenia aparatu ortodontycznego jest estetyczny, piękny uśmiech, którego z całą pewnością pozazdroszczą nam znajomi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inline
Inline