Porady

Rola witaminy K2 w gospodarce wapniem

Mimo ogromnego postępu medycyny, nasz organizm skrywa jeszcze wiele tajemnic i nie wszystkie zachodzące w nim procesy zostały poznane do końca. Tak było właśnie z witaminą K2, która cieszy się coraz większą popularnością.

Mimo ogromnego postępu medycyny, nasz organizm skrywa jeszcze wiele tajemnic i nie wszystkie zachodzące w nim procesy zostały poznane do końca. Tak było właśnie z witaminą K2, która cieszy się coraz większą popularnością.

Właściwości witaminy K2

Lekarze długo nie mogli zrozumieć, dlaczego u pacjentów z prawidłowym poziomem wapnia występuje równocześnie osteoporoza, czyli jego niedobór w tkance kostnej i równocześnie miażdżyca, czyli zatkanie tętnic odłożonym wapniem. Uznano to za paradoks, tym bardziej, że budowa wapnia w kościach i na ściankach tętnic była taka sama. Sprawa wyjaśniła się po odkryciu istnienia dwóch form witaminy K, a mianowicie K1 i K2.

Dotychczas witamina K uznawana była za jednolitą formę odpowiedzialną za prawidłowe krzepnięcie krwi. Okazało się jednak, że tylko K1 ma takie właściwości, a K2 nie uczestniczy w tym procesie. Jaka jest więc rola? Okazało się, że odpowiada za prawidłowe rozmieszczenie wapnia w organizmie. Jej niedobór powoduje, że zamiast trafiać do tkanki kostnej, odkłada się w tkance miękkiej. Kolejny problemem stało się zapewnienie odpowiedniego poziomu witaminy K2. Niestety poza Japonią są z tym poważne problemy, ponieważ w powszechnie spożywanych produktach jest jej stanowczo za mało (wątróbka gęsia, żółtko jaj, podroby). Natomiast większość Japończyków codziennie na śniadanie spożywa narodowe danie natto, czyli sfermentowane ziarna soi. Tylko natto zawiera odpowiednią ilość witaminy K2.

d3-k2

Witamina k2 gdzie kupić ? Sklep.Kenayag.com.pl

Mieszkańcy pozostałych rejonów powinni witaminę K2 przyjmować w postaci suplementów diety. Na rynku znajdują się dwie formy witaminy K2. Obie są pochodzenia naturalnego. K2 MK-4 pozyskiwana jest z roślin, jej aktywność jest krótka (ok. 2 godzin) i szybko wydalana jest z organizmu, dlatego trzeba przyjmować ją 3 razy dziennie. Doskonalsza wersja K2 MK-7 pozyskiwana jest od zwierząt (mają zdolność zamiany K1 na K2) i jej aktywność jest znacznie dłuższa, wystarczy jedna dawka na dobę.

Niedobór witaminy K2 jest bardzo niebezpieczny. Może być przyczyną zawałów, udarów, choroby Alzheimera, powstawania żylaków, miażdżycy, osteoporozy, próchnicy zębów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Inline
Inline