Gotowanie

Jak powinno wyglądać męskie odżywianie – zdrowa dieta dla mężczyzn

facet

Mężczyźni o wiele rzadziej dążą do uzyskania szczupłej sylwetki niż kobiety. Statystycznie, panowie również przykładają mniejszą wagę do sposobu odżywiania oraz wpływu spożywanej żywności na zdrowie, niż kobiety. Są oni także inaczej zbudowani i mają inne zapotrzebowania na składniki odżywcze. Jest to także uwarunkowane ich trybem życia i wykonywanymi aktywnościami. Sprawdź, jak powinna wyglądać zdrowa dieta dla mężczyzn.

Dlaczego mężczyźni potrzebują więcej kalorii?

Nie jest tajemnicą, że mężczyźni spożywają większe posiłki niż kobiety. Nie jest to oczywiście kwestia tego, że wszyscy panowie są łakomi, a każda kobieta jest na wiecznej diecie. Zjawisko to zależy od zapotrzebowania organizmu. W przypadku mężczyzn jest ono większe przede wszystkim ze względu na większą masę ciała. Przeciętny mężczyzna mierzy powyżej 180 centymetrów, podczas gdy średni wzrost kobiet wynosi zaledwie 160 centymetrów. Na wzrost, przekłada się także masa ciała, a im większa masa ciała, tym większe zapotrzebowanie na dzienną dawkę kalorii. Drugim powodem tego, że posiłki mężczyzny powinny być większe niż kobiety jest inny skład ciała obu płci. Organizm kobiety posiada większą tkankę tłuszczową, podczas gdy u mężczyzn występuje większa tkanka mięśniowa. Zdrowa dieta dla mężczyzn powinna mieć zatem wyższą wartość kaloryczną.

Zdrowa dieta dla mężczyzn a wykonywany zawód

To, jak powinna wyglądać męska dieta, zależy w dużej mierze od tego, jak wygląda tryb życia mężczyzny oraz jaki zawód wykonuje. Dla mężczyzny pracującego w biurze zapotrzebowanie kaloryczne będzie mniejsze niż dla tego, którego praca w dużej mierze polega na wysiłku fizycznym. Dla pracownika biura najważniejszym posiłkiem jest śniadanie, gdyż mózg potrzebuje dużo energii po nocnej przerwie. Ze względu na siedzący tryb pracy, jego posiłki w ciągu dnia powinny być lekkie i bogate w błonnik, a dodatkowo powinny zawierać produkty, które poprawiają wydajność pracy umysłowej, na przykład pełnoziarniste pieczywo, owoce, warzywa, orzechy, pestki dyni czy słonecznika. Zastosowanie takiej diety w ciągu dnia pozwoli mu zachować trzeźwość umysłu i dobre samopoczucie przez cały dzień. Jeśli chodzi zaś o człowieka, który zajmuje się fizyczną pracą, potrzebuje on znacznie większej dawki kalorii niż pracownik biurowy i ma o wiele większe zapotrzebowanie na białko. Jego posiłki powinny być także bogate w tłuszcz, który jest najlepszym źródłem energii i wpływa na pracę mięśni. Podstawą posiłków powinno być mięso oraz ryby, a także jajka oraz produkty zawierające jony minerałów takich jak sód, potas i magnez.

Zdrowa dieta dla mężczyzn a aktywność fizyczna

Kwestia diety zależna jest także od tego, czy mężczyzna regularnie uprawia sport. Jeśli tak, podobnie jak w przypadku pracownika fizycznego, jego zapotrzebowanie na białko będzie o wiele wyższe niż u innych osób, które nie uprawiają żadnego sportu na co dzień. W tym przypadku również duże znaczenie mają produkty, które wpływają na przyspieszenie procesów przemiany materii. Spożywane posiłki powinny być także bogate w magnez, cynk, a także witaminy z grupy B.

Zdrowa dieta dla mężczyzn – zróżnicowane posiłki

Zbilansowana dieta to także podstawa prawidłowego funkcjonowania męskiego organizmu. Mimo tego, że mężczyźni z reguły potrzebują więcej białka i węglowodanów, nie oznacza, że powinni zapominać o owocach i warzywach. Wręcz przeciwnie. Jest to częsty błąd popełniany w męskiej diecie. Posiłki spożywane przez mężczyzn również powinny dostarczać witamin, a zatem sałatki, owoce i świeże soki są wskazane zarówno dla pań, jak i dla panów.

Zdrowa dieta i zdrowy rozsądek

Dążąc do zdrowego odżywiania nie należy zapominać o tym, aby nie popadać w skrajności. Wyjście na piwo i zagryzienie go chipsami raz na jakiś czas nie stanowi wielkiego odchylenia od zdrowej diety. Podobnie jest ze słodyczami, choć przyjęło się, że czekolada to słabość kobiet, wielu mężczyzn także za nią przepada. Warto jednak sięgać po wyroby dobrej jakości, jak czekoladki od marki Vobro.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inline
Inline