Mięsa

Co potrzeba aby przyrządzić domową wędlinę?

wędliny

W czasach kiedy żywność kupowana w sklepach różni się od tej jedzonej przez naszych dziadków, coraz więcej osób stawia na naturalne, samodzielnej roboty przetwory i wypieki. Nie jest żadną tajemnicą, że szynka oraz inne oferowane przez mięsne sklepy wędliny pełne są wody, antybiotyków oraz innych wypełniaczy.

Ceny produkcji są coraz wyższe, a producenci stawiają na oszczędności. Domowej roboty wędlina nie tylko smakuje o niebo lepiej, jest zdrowsza ale przede wszystkim dłużej zachowuje swoją świeżość. Jakie zatem są metody produkcji domowych wędlin?

Rodzaje domowych wędlin

Wędliny domowe dzielą się na kilka rodzajów, zależnych od ich składu oraz technik produkcji. Najbardziej popularne to wędliny parzone, wędzone oraz dojrzewające. Wędzenie wędlin wymaga specjalnie do tego przystosowanej wędzarni, którą z powodzeniem zorganizować można w domowych warunkach koło domu. Wszystkie parzone wędliny z łatwością uzyskamy z pomocą sprytnego urządzenia, jakim jest szynkowar. Do produkcji dojrzewających mięs potrzeba przede wszystkim surowego mięsa, które poddaje się specjalnym procesom dojrzewania. Marynowane pieczone mięsa, podawane najczęściej na święta również bardzo dobrze nadają się jako mięsny dodatek do pieczywa. Ich zaletą jest uniwersalność podania, doskonale smakują jako danie główne podawane z sosem, oraz jako przekąska na zimno.

Czego potrzeba aby przyrządzić domową wędlinę

Większość domowych wędlin sporządzimy w szynkowarze. Dostępne obecnie na rynku to w zależności od osobistych preferencji gospodyń większe i mniejsze modele. W zależności od ceny oraz producenta spotkać można szynkowary wykonane z plastiku oraz stali. Niektóre szynkowary wymagają dodatkowych foliowych woreczków, warto mieć to na uwadze wybierając odpowiedni model dla siebie. Niezbędna jednak może okazać się siatka do wędlin, najczęściej wykonana z bawełnianego sznurka, oraz białkowe otoczki do kiełbas. Innym przydatnym przyrządem może okazać się termometr do mierzenia temperatury wewnątrz mięsa, która w czasie jego parzenia powinna wynosić mniej więcej 68 stopni. Jeśli chodzi o przyprawy, wskazane jest użycie soli peklowej, która w najwyższym stopniu dba o biologiczne zachowanie czystości mięsa, z tego powodu nie zaleca się używania tradycyjnej soli jodowanej.

Jak wygląda parzenie wędlin w szynkowarze

Przygotowanie domowej wędliny w szynkowarze jest bardzo proste. Tradycyjne szynkowary mieszczą od 1-1,5 kg zamarynowanego wcześniej, surowego mięsa. Dołączona do urządzenia specjalna spirala dociska mięso, aby jego struktura była jak najbardziej zwarta, tak jak wędlinach dostępnych w sklepach. Wypełniony szynkowar umieszcza się w garnku w wodą, po czym należy go podgrzewać, kontrolując temperaturę wody oraz mięsa. Od momentu osiągnięcia przez wodę temperatury ok 80 stopni, czas gotowania w szynkowarze powinien wynosić mniej więcej 1,5 -2 godziny. Po tym czasie wyciągamy szynkowar w wody, osuszamy go i po przestygnięciu chowamy do lodówki na minimum 24 godziny. To czas na przeleżakowanie mięsa i nabranie ostatecznej,zdatnej do krojenia, twardej konsystencji wędliny.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o wędlinach naturalnych, sprawdź rodzinną masarnię https://wedlinyzdebiny.pl – Wędliny z Dębiny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Inline
Inline