Zdrowie

Piękny i biały uśmiech

Każda kobieta marzy o białych zębach, jakie prezentują w uśmiechu gwiazdy kina i telewizji. Naturalne uśmiechy nie są jednak tak idealne, jakbyśmy chcieli pomimo najstaranniejszej pielęgnacji i troski o zęby. Rozwiązaniem może być zabieg wybielania zębów, przeprowadzony w gabinecie stomatologicznym.

Na czym polega zabieg wybielania zębów?

Istnieje wiele sposób na wybielanie zębów. Jednym z nich, który możemy stosować w domu, jest używanie specjalnej, wybielającej pasty do zębów. Zwykle pasty te mają wysoki wskaźnik ścieralności, czyli zawierają specjalne substancje ścierne i enzymatyczne. Należy je jednak stosować ostrożnie, zwłaszcza u osób z zębami wrażliwymi, bo mogą doprowadzić do uszkodzenia szkliwa. W warunkach domowych można również skorzystać z środków wybielających, przeznaczonych do zębów. Mogą one mieć formę sztyftu, żelu, pasków do naklejania na zęby czy też nakładek na zęby.

Jak przebiega wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym?

W gabinetach stomatologicznych stosuje się różnorodne metody wybielania. Najpopularniejsze to naświetlanie, wybielanie laserowe oraz stosowanie specjalnych nakładek z żelem. W zabiegu wykorzystującym naświetlanie stomatolog nanosi na zęby specjalny preparat, a następnie dentysta ochota trzykrotnie naświetla go lampą polimeryzacyjną, aby uzyskać efekt wybielenia. Podobnie wygląda zabieg z zastosowaniem lasera. Z kolei nakładki z żelem są przygotowywane przez dentystę, ale stosuje się je w domu, zakładając parę razy dziennie lub na całą noc. Wybielić można również przebarwione zęby martwe, jednak wówczas niezbędne jest otwarcie zęba i umieszczenie substancji wybielającej w jego wnętrzu.

Jak długo utrzymują się efekty wybielania zębów?

Zęby ulegają przebarwieniom na skutek wielu różnych czynników, między innymi na skutek wpływu barwiących pokarmów, częstego picia kawy czy palenia papierosów. Ściemnienie zębów może być również wynikiem wieku czy stosowania niektórych antybiotyków. Po wybielaniu zęby będą jaśniejsze przynajmniej jeden rok. Warto jednak pamiętać, że przez kilka dni po zabiegu wybielania należy stosować białą dietę, czyli unikać barwiących produktów (takich jak na przykład jagody), kawy, mocnej herbaty oraz zaprzestać palenia papierosów. Należy także pamiętać o regularnym myciu zębów oraz o wykonywaniu skalingu i piaskowania dwa razy w roku, aby usunąć osadzający się na zębach kamień nazębny.

Wybielanie w gabinecie dentystycznym jest zabiegiem bezpiecznym i skutecznym, gdyż przebiega pod ścisłą kontrolą stomatologa.


Dentysta Wojciech Gałkowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Inline
Inline