Zdrowie

Co pić dla zdrowia?

Zwykle dużą wagę przykładamy do tego, co spożywamy, niestety zbyt małą do tego, co pijemy. Pora to zmienić.

Mamy świadomość, że powinniśmy wypijać przynajmniej 1,5 l wody dziennie, ale czy wiemy dlaczego? Woda jest środowiskiem, w którym rozpuszcza się większość witamin i składników mineralnych. Ponadto reguluje ona procesy trawienne i metabolizm, umożliwia utrzymanie stałej ciepłoty ciała, ochrania rdzeń kręgowy, oczy oraz mózg. Utrata nawet 1% wody prowadzi do osłabienia organizmu, 2% mniej wpływa na osłabienie koncentracji, ubytek 20% prowadzi do śmierci.
Na rynku mamy do wyboru wiele wód. Najprostsze rozróżnienie prowadzi do podziału na wody mineralne i wysoko zmineralizowane. Te ostatnie należy traktować już jako suplementy diety i nie przesadzać z ich spożywaniem, a przy niektórych dolegliwościach wykluczyć je z diety.
Soki owocowe mają walory odżywcze tylko wówczas, gdy występują w wersji „jednodniówek”. Pozostałe soki, poza smakowymi walorami, nie posiadają wartości odżywczych. Analogiczna sytuacja występuje przy sokach warzywnych.
Podstawę nawodnienia organizmu stanowi woda, ale warto pić herbaty ziołowe. Ich wpływ na poprawę naszego zdrowia jest bezcenny. Szeroki wybór pozwala na wybranie herbaty pod względem odpowiedniego smaku i przeznaczenia. Należy pamiętać, że herbaty ziołowe, z racji swoich leczniczych właściwości, można przedawkować, dlatego poleca się picie max. 3 ziołowych napojów dziennie.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Inline
Inline