Kategoria-wpisow

Moda na żywność ekologiczną

Czy w dzisiejszym świecie faktycznie panuje moda na ekologiczną żywność? Czy można w ogóle powiedzieć, że sposób bycia, styl życia jest modą? Czy świadome odrzucenie pewnych kategorii produktowych jest czymś więcej niż zwykłym widzimisię? Przykłady wielu osób pokazują, że ekologiczne odżywianie się naprawdę może być naszym lifestylem, któremu podporządkujemy wiele życiowych aktywności. Zwłaszcza, że świadomość społeczeństwa na temat zdrowego jedzenia wciąż rośnie, co powinno zastanowić niektórych producentów. Zatem co jeść, co pić, gdzie kupować i jak nie wydać na to majątku?

Dlaczego żywność ekologiczna?

Powodów, dla których warto kupować żywność od sprawdzonego dostawcy, jest wiele. Przede wszystkim należy wiedzieć, że duże koncerny związane z jedzeniem używają do jego produkcji wiele emulgatorów, konserwantów, cukrów czy wspomagaczy smaku. Nagromadzenie tego typu teoretycznie niegroźnych substancji jest tak duże, że prędzej czy później musi w jakiś sposób odbić się na naszym zdrowiu. Lekarze nie ukrywają, że złe samopoczucie, cukrzyca czy choroby serca mogą być spowodowane nieodpowiednią dietą. Co ciekawe cukru dodaje się obecnie do tak wielu produktów i w tak dużych ilościach, ponieważ jest on bardzo uzależniający i ciężko nam potem zrezygnować ze „śmieciowego” jedzenia. Jeżeli chcemy jeść pełnowartościowe produkty, to właśnie żywność ekologiczna jest dla nas najlepsza – poza ograniczeniem cukrów czy tłuszczy zawiera ona więcej witamin i minerałów, bowiem podczas jej wytwarzania nie dodawano do upraw antybiotyków czy pestycydów.

Gdzie kupować żywność ekologiczną?

Gdzie kupować sprawdzone produkty spod znaku bio? Oczywiście możemy chodzić do sklepów z żywnością ekologiczną w naszym mieście – prowadzą je zazwyczaj pasjonaci, którzy znają się na tym co sprzedają i niejednokrotnie doradzą nam coś dobrego. Niezłym sposobem są też zakupy przez Internet –  znajdziemy tam zarówno produkty takie jak kasze czy mąki, jak i te nieco bardziej przetworzone (np. dżemy). Świetną ofertą może poszczycić się polenastole.pl – to portal, który gromadzi na swojej stronie małych, ekologicznych producentów i pozwala na zakupy pełnowartościowych i naturalnych produktów bezpośrednio u nich. Nie obawiajmy się o dostawy – firmy kurierskie są już w stanie dowieźć zakupy nawet w jeden dzień!

Owoce i warzywa najlepiej jest kupować w małych, osiedlowych sklepikach. Porozmawiajmy ze sprzedawcą – często jest on w stanie powiedzieć skąd dokładnie pochodzą jego produkty (a nie tylko rzucać lakoniczne „ze skupu”). Jeżeli nie – jedźmy na wieś. Na pewno znajdziemy rolników, którzy nie zalewają swoich pól pestycydami. Tak samo możemy odnaleźć osoby, które sprzedają nabiał czy mięso.

Cena – główny minus?

Duża liczba osób, chcących zacząć przygodę z żywnością ekologiczną, narzeka na wysokie ceny. Owszem, są one nieco wyższe niż te przeciętne, jednak wynika to z faktu, że rośliny nie doznały żadnej ingerencji, która miałaby maksymalizować uprawy (GMO, pestycydy). Pamiętajmy, że efekty takiego odżywiania są długofalowe. Zależność jest prosta – mniej chemii to więcej zdrowia. Dobrym sposobem na ograniczenie wydatków są zakupy hurtowe np. z przyjaciółmi, albo w ramach kooperatywy spożywczej. Coraz więcej osób zrzesza się w takich nieoficjalnych grupach, chociażby za pośrednictwem portali społecznościowych. Warto też zauważyć ile śmieciowego jedzenia na co dzień wyrzucamy – może zatem lepiej jest gotować mniej, a zdrowiej?

Zdrowa żywność zdobywa coraz większe rzesze fanów. Nic dziwnego, bowiem coraz bardziej świadome społeczeństwo nie chce bezmyślnie dostarczać swoim organizmom kolejnych dawek konserwantów, jakimi raczą nas koncerny. Widać to nie tylko po jedzeniu, jakie kupujemy, ale i aktywniejszym trybie życia Polaków. Pozostaje się cieszyć, że istnieją takie portale jak Pole na Stole, które pozwalają kupować ekologiczne produkty w całkiem rozsądnych cenach – dzięki nim istnieje szansa, że ten trend utrzyma a się nad Wisłą na dłużej.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Inline
Inline