Zdrowie

Krew w kale – co oznacza?

Co może oznaczać krew w stolcu? Czy to powód do paniki? Co zrobić w takiej sytuacji? Oczywiście, jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, który zleci dalsze badania. Krew w kale to objaw różnych schorzeń i stanów zapalnych, dlatego szybka diagnoza da szansę na skuteczne leczenie. A co najczęściej jest przyczyną pojawiania się krwi w trakcie wypróżnień?

Krew w stolcu – czy zawsze oznacza hemoroidy?

Każdy słyszał o hemoroidach i faktycznie, krew w kale, o wyrazistej, świeżej barwie, jest jedną z przyczyn tego częstego schorzenia. Hemoroidy nazywamy krwawnicami, a w okolicach odbytu powstają wówczas guzki krwawnicze. Podczas wypróżnień chory odczuwa uczucie świądu i pieczenia. Choć na hemoroidy znajdziemy sporo preparatów bez recepty, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem! Konieczne jest prawidłowe zdiagnozowanie przypadłości.

Rak jelita grubego a krew w kale

Około 2 procent przypadków osób, w których kale znaleziono krew, choruje na raka jelita grubego. Właśnie dlatego tak ważna jest szybka diagnostyka i przystąpienie do leczenia. Co ważne – w tym wypadku może to być tak zwana krew utajona, czyli niewidoczna gołym okiem. Zazwyczaj pierwszymi symptomami są biegunki, wymioty, mdłości, duszności.

Krew i śluz z stolcu

Jeżeli w kale znajdzie się świeża krew z domieszką śluzu, może oznaczać to chorobę Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapaleniu jelita grubego. Obydwie choroby należą do nieuleczalnych i przewlekłych, dlatego ważne jest ich jak najwcześniejsze wykrycie.

Infekcje bakteryjne lub wirusowe

Chory miewa wówczas bóle brzucha, gorączkę, w kale może pojawić się krew. To najprawdopodobniej oznaka infekcji wirusowej lub bakteryjnej – ilość świeżej krwi w kale nie jest duża. Może zostawać również na papierze toaletowym.

Krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego

Co może oznaczać? Często są to:

  • Wrzody żołądka lub dwunastnicy
  • Zapalenie nadżerkowe błony śluzowej żołądka
  • Pękniecie błony śluzowej przełyku, czyli bardzo rzadko występujący zespół Mallory’ego-Weissa.

Krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego można poznać po czarnej, smolistej barwie kału.

Bez względu na kolor krwi w stolcu oraz towarzyszące objawy, każdy przypadek warto skonsultować ze specjalistą. Pamiętajmy jednak, że kał może zmieniać barwę ze względu na dietę (czerwień może pochodzić np. z buraków).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Anti-spam: complete the task


Inline
Inline