Porady

Ile kosztuje kurs baristy?

Barista jest osobą, która zajmuje się parzeniem kawy w sposób profesjonalny i posiada dużą wiedzę na temat gatunków kawy oraz jej przyrządzania. Nazwa tej profesji pochodzi od używanego dawniej we Włoszech określenia kolby w ekspresie ciśnieniowym.

Aby zgłębić tajniki przygotowywania kawy, wystarczy odbyć kurs baristy. Kraków, Warszawa, Wrocław oraz inne duże miasta to miejsca, gdzie tego typu szkolenia odbywają się często i są stosunkowo niedrogie.

Moda na kawę i efekty szkolenia

Znajomość gatunków kawy, rozróżnianie rodzajów mleka, metody przechowywania kawy, przygotowanie artystycznych kaw, umiejętność eksploatacji ekspresu do kawy oraz profesjonalna obsługa klienta to podstawowe zagadnienia, na jakich opiera się większość kursów baristycznych.

Rynek kawowy w Polsce w ciągu ostatnich kilku lat bardzo intensywnie się rozwinął. Coraz więcej lokali ma w swojej ofercie kawę w najrozmaitszych odsłonach, dlatego zapotrzebowanie na profesjonalnych baristów ciągle rośnie.

Po szkoleniu jego uczestnik posiada umiejętność parzenia kawy według profesjonalnych zasad, zna rodzaje kawy, urządzenia niezbędne w procesie jej parzenia oraz może pochwalić się wiedzą z zakresu historii kawy.

Wiele ośrodków szkoleniowych najpierw bada potrzeby uczestników kursów, tak by w pełni dostosować do nich zajęcia. Dlatego zanim zdecydujemy się na tego typu naukę, najpierw dokładnie przeanalizujmy własne oczekiwania.

Na co zwrócić uwagę wybierając kurs baristyczny

Przeglądając oferty ze szkoleniami na baristę, możemy trafić na różnego typu ogłoszenia, takie jak: Podstawy espresso, Latte Art czy Kurs Profesjonalnego Baristy, Sztuka Parzenia Kawy.

  • Osoba prowadząca szkolenie – warto sprawdzić jej kwalifikacje oraz doświadczenie w pracy związanej z profesjonalnym parzeniem i podawaniem kawy.
  • Sprzęt, jaki będzie wykorzystywany podczas kursu – czy jest najwyższej jakości, np. marek, takich jak: Faema, Mazzer, Mahlkonig i Hamilton Beach.
  • Lokalizacja – najlepiej, by zajęcia odbywały się w restauracji lub kawiarni, gdzie jest wystarczająco dużo miejsca oraz odpowiednie wyposażenie.
  • Czas trwania szkolenia baristycznego najlepiej, by był dostosowany do naszych potrzeb. Jeżeli interesuje nas nabycie wiedzy, którą później chcemy wykorzystać w pracy zawodowej, to kurs powinien trwać około 15 godzin. Jeżeli natomiast na kurs wybieramy się z pobudek czysto hobbystycznych, to 5 godzin szkolenia w zupełności wystarczy.

Cena kursu jest uzależniona w dużej mierze od tego, gdzie odbywa się szkolenie. W większych miastach koszty są wyższe. Średni koszt szkolenia baristycznego trwającego 5 godzin wynosi około 175 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Inline
Inline