Ciekawostki

Kooperatywa spożywcza co to jest i jak dzięki niej zaoszczędzić?

książka kucharska

Kooperatywa spożywcza to hasło które coraz częściej pojawia się w przypadku lokalnych społeczności – czym są i skąd ich fenomen? W dodatku jak możesz dzięki nim zaoszczędzić? Dowiedz się więcej!

Czym jest kooperatywa spożywcza

Na całym świecie rośnie zaangażowanie na poziomie lokalności – kooperatywa spożywcza co to jest? W skrócie to współpraca wybranej społeczności – na spotkaniach zaangażowani ustalają czego potrzebują oraz kto i za co jest odpowiedzialny (kto przeprowadza research, kto zamawia, kto sprawdza dostawcę, kot odbiera produkty), to rozwiązanie często wykorzystywane jest przy zakupie ekologicznych produktów (owoce, warzywa, nabiał, mięso) od lokalnych rolników. Dzięki współpracy i zaangażowaniu wielu osób nie musisz płacić za wiele rzeczy (transport itp.) dzięki temu możesz zaoszczędzić nawet 40% (kooperatywa spożywcza ceny), jednocześnie zyskując produkty najwyższej jakości. Wszystko zależy od ustaleń i podziału zdań, ale w niektórych kooperatywach spożywczych są osoby odpowiedzialne za pieczenie chleba, robienie konfitur, kiszonek itp. To wszystko pozwala na otrzymanie produktów najwyższej jakości w bardzo dobrej cenie, ale to nie wszystko plusów kooperatywy spożywczej jest zdecydowanie więcej.

Kooperatywa spożywcza (co jeszcze możesz zyskać)

Oprócz wymienionych wyżej korzyści kooperatywa spożywcza daje Ci także możliwość zarobku – w jaki sposób? Czasem organizowane są targi dzięki którym lokalna społeczność może sprzedawać swoje produkty (oczywiści musisz uzyskać pozwolenie na sprzedaż) a zarobione pieniądze przeznacza na rozbudowę i wsparcie kooperatywy spożywczej. Oprócz oszczędności możesz także nawiązać więzi z sąsiadami (przestajecie być dla siebie osobami anonimowymi), podnieść poziom zaufania oraz chęć do współpracy. Jednocześnie wszystko (kooperatywa spożywcza) wpisuje się w aktualny trend „lokalnej społeczności”. Kooperatywa spożywcza to doskonałe rozwiązanie ponieważ łączy w sobie wszystko wiele pożytecznych aspektów – współpraca lokalnej społeczności, pozyskiwanie ekologicznych produktów, oszczędzanie pieniędzy. Jeśli na Twoim osiedlu nie działa jeszcze kooperatywa spożywcza, to może czas zacząć. Powodzenia! Szukasz inspiracji? Wiele ciekawych rozwiązań które pomogą Ci zaoszczędzić (w tym kooperatywa spożywcza) znajdziesz na blogu Finagoo http://finagoo.pl/zdrowie-i-zycie/oszczedzanie-dzieki-kooperatywom/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Inline
Inline