Gotowanie

Jak zdrowo smażyć?

Dzięki smażeniu możemy przygotować rozmaite potrawy, które zachwycają swoimi aromatami i smakami. Niestety, smażenie nie jest zbyt zdrowe, dlatego najlepiej ograniczać przyrządzanie dań w ten sposób. Nie trzeba jednak wcale rezygnować ze smażenia, gdy jest się na diecie, ponieważ można smażyć zdrowo. O czym trzeba wtedy pamiętać?

O tym, czy smażenie będzie zdrowe, decyduje przede wszystkim to, jakie wybieramy tłuszcze, oraz to, jaką mamy patelnię. Również warto pamiętać o tym, że nie wszystkie potrawy trzeba smażyć, ponieważ są inne sposoby na ich przyrządzanie, na przykład pieczenie w piekarniku lub grillowanie.

Jaką patelnię wybrać?

Patelnia powinna być wysokiej jakości, aby nie niszczyć się podczas użytkowania. Najlepiej, aby można było przyrządzać na niej potrawy z niewielką ilością tłuszczu lub bez niego. Obecnie bardzo popularne są patelnie ceramiczne, ale również dobrym wyborem będzie patelnia żeliwna, chociaż jest ona trudniejsza w użytkowaniu.

W sprzedaży dostępne są też patelnie teflonowe – warto jednak pamiętać o tym, by nie stosować do nich ostrych akcesoriów do smażenia, ponieważ zarysowana powłoka teflonowa powoduje uwalnianie się do dań szkodliwych związków.

Jaki tłuszcz będzie najlepszy?

Nie na każdym tłuszcz należy smażyć. Najlepiej nie robić tego na olejach zimnotłoczonych i nierafinowanych, które nie są przeznaczone do używania na gorąco, ale tylko na zimno, na przykład nie powinno smażyć się na oliwie extra virgin.

Dobrym wyborem jest olej kokosowy do smażenia, który nadaje potrawom ciekawy smak i aromat. Również można wybrać masło klarowane, smalec czy rafinowane oleje, na przykład arachidowy, palmowy, słonecznikowy, które mają wyższą temperaturę dymienia, co powoduje, że znajdujące się w nich kwasy tłuszczowe są bardziej odporne na rozpad.

Zdrowe tłuszcze, w tym olej kokosowy do smażenia oferuje sklep internetowy Guiltfree.pl specjalizujący się w sprzedaży artykułów dietetycznych. W Guiltfree.pl na każdego wybierającego zdrową żywność czeka wiele pysznych propozycji w atrakcyjnych cenach.

One Comment

  1. Poszukuję dobrej markowej patelni grillowej dodam, że każdą cenę przetrawię. Czy Phillipiak ma taką w swoim asortymencie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Inline
Inline