Ciekawostki

Jak podawać sushi?

Sushi to ostatni kulinarny hit – dalekowschodnia potrawa, którą można bez problemu zakupić dzisiaj w wielu restauracjach i sushi barach, ale i przygotować samodzielnie. W delikatesach, a nawet zwykłych marketach można bez problemu kupić wszystko to, co potrzebne jest do przyrządzenia sushi w domu. Jak jednak podawać taką potrawę, aby prezentowała się efektownie?

Oczywiście, wyśmienite sushi będzie smakowało niezależnie od tego, na jakiej zastawie zostanie zaserwowane, ale jeżeli zależy ci na stworzeniu orientalnej atmosfery podczas posiłku, dobierz odpowiednią zastawę.

Zastawa stołowa do sushi

Najlepiej zdecydować się na stylizowaną zastawę nawiązującą do azjatyckiego wzornictwa. Czerń, czerwień, kwadratowe i prostokątne kształty cieszą się największym powodzeniem, ale można także kupić piękne zastawy w kształcie symboli yin i yang czy też w kolorze bieli delikatnie zdobione znaczkami.

Wybierając zastawę stołową do sushi, należy zwrócić uwagę na jej zawartość. W komplecie powinien znajdować się jeden duży talerz – taka patera przeznaczona jest do umieszczenia na niej wszystkich rodzajów sushi, ale należy pamiętać o tym, aby nie mieszać ich ze sobą, ale układać szeregami, także każdy z gości powinien otrzymać swój talerzyk oraz miseczkę na sos sojowy. Do podania chrzanu wasabi oraz marynowanego imbiru można wykorzystać również dodatkowe miseczki albo umieścić je na talerzykach gości.

Czy pałeczki są obowiązkowe?

Zasadniczo nie, ponieważ tradycyjnie sushi spożywało się rękoma, dlatego też nie ma potrzeby korzystania z pałeczek, które częściej używane sa na Zachodzie. Można jednak je wykorzystać – nic nie stoi na przeszkodzie.

Warto pamiętać o tym, że najtańsze pałeczki bambusowe, które łączone sa na końcu, są pałeczkami jednorazowymi. Gdy szukasz pałeczek, które będą mogły posłużyć przez dłuższy czas, możesz kupić takie ze szlachetnego drewna egzotycznego, stali nierdzewnej, a nawet modele ekskluzywne z drewna różanego, drewna hebanowego czy srebra.

Napoje do sushi

Tradycyjnie do sushi podaje się zieloną herbatę, która powinna być serwowana w specjalnych czarkach. Gdy chodzi o napoje alkoholowe, w takim przypadku można wybrać sake lub też wino śliwkowe – można kupić je w dobrych delikatesach.

O czym należy pamiętać podczas jedzenia sushi:

  • nie podawaj pałeczkami jedzenia innej osobie
  • gdy bierze się sushi z patery, najlepiej użyć odwróconych pałeczek, aby nie dotykać ich tą stroną, którą je się potrawę
  • najpierw powinno się jeść sushi owinięte w wodorosty nori, ponieważ szybko tracą one swoją kruchość
  • sushi można jeść palcami, ale sashimi powinno się jeść tylko pałeczkami
  • sushi należy jeść w całości, nie kęsami
  • nie powinno się mieszać wasabi z sosem sojowym
  • nie należy za długo maczać w sosie całego sushi
  • gdy chcesz oczyścić kubki smakowe, zjedz marynowany imbir

Jeżeli chcesz kupić zestaw do serwowania sushi lub też pałeczki, możesz znaleźć je w sklepie internetowym Orient Deco, który specjalizuje się w sprzedaży tego rodzaju orientalnych artykułów. Również oferuje on usługę personalizowania pałeczek ze szlachetnego drewna oraz pałeczek metalowych – można umieścić na nich swoje imię lub inne napisy. Z pełną ofertą sklepu Orient Deco można zapoznać się pod adresem:orientdeco.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Inline
Inline