Zdrowie

Implanty zębów nie takie straszne – czego spodziewać się po zabiegu?

Dziedziną stomatologii, która rozwija się niezwykle dynamicznie i przynosi spektakularne efekty leczenia jest stomatologia estetyczna, a zwłaszcza implantologia stomatologiczna. Implanty zębów to niezwykle funkcjonalne, a zarazem estetyczne rozwiązanie problemu braku jednego zęba lub ich większej ilości. O czym powinien wiedzieć każdy pacjent przed podjęciem decyzji o wykonaniu zabiegu wszczepienia implantów stomatologicznych?

Implanty stomatologiczne – co to jest?

Implanty zębów to tytanowe wszczepy przypominające śruby, które umieszczane są w kości szczęki lub żuchwy, gdzie zastępują korzeń zęba. Służą w ten sposób umocowaniu protez, mostów i koron. Najczęściej stosowane są implanty dwuczęściowe, składające się z wszczepu (trzonu) umieszczanego w kości oraz łącznika (wkładu) utrzymującego koronę. Rzadziej stosowane są implanty jednoczęściowe, które mogą goić się nieco wolniej, co wynika z obciążenia implantu podczas gojenia.

Implant wykonany jest z tytanu, a zatem całkowicie hipoalergicznego i doskonale tolerowanego przez organizm metalu. Cechuje go wybitna właściwość osteointegracji, czyli trwałego zrastania się w kością. Taka biokompatybilność nasilana jest dzięki porowatej strukturze implantu oraz obecności głębokiego gwintu.

Przygotowanie do wszczepienia implantów

Przed zabiegiem implantacji konieczna jest szczegółowa konsultacja dentystyczna oraz badanie stomatologiczne. Zęby oceniane są pod kątem obecności ubytków i kamienia nazębnego, ponadto analizowany jest stan dziąseł. Lekarz pyta ponadto o obecne i przebyte w przeszłości choroby oraz stosowane leki.

W celu oceny warunków kostnych w jamie ustnej wykonywany jest pantomogram, czyli specjalistyczne zdjęcie rentgenowskie. Po zakwalifikowaniu do zabiegu implantacji pacjent powinien wykonać podstawowe badania laboratoryjne: morfologię, OB, poziom glukozy i cholesterolu orz parametry krzepnięcia krwi.

Jak wszczepiane są implanty stomatologiczne?

Zabieg wszczepiania implantów przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, zaś czas jego trwania uzależniony jest od ilości implantów i szacunkowo wynosi od 30 minut do dwóch godzin. Najważniejszym etapem zabiegu jest wywiercenie w kości szczęki bądź żuchwy otworów, w których następnie umieszczane są implanty. Kluczowe jest odpowiednie dopasowanie średnicy oraz głębokości wwiertów. Niezbędne jest bezwzględne przestrzeganie zasad aseptyki, aby zapobiec zakażeniu.

Po umieszczeniu implantu w wywierconym miejscu i upewnieniu się o jego stabilnej pozycji, następuje kolejny etap. Jak można przeczytać na blogu Implanty zębów, lekarz zszywa ranę na około 7 – 14 dni, w zależności od jej wielkości. Po tym okresie następuje zdjęcie szwów.

A po zabiegu….

Bezpośrednio po wszczepieniu implantów inicjowany jest proces osteointegracji, który trwa średnio 3 miesiące dla kości żuchwy i 6 miesięcy dla kości szczęki. Aby proces integracji implantu z kością przebiegał bez zakłóceń, wiele zależy od postępowania pacjenta. Mowa chociażby o chłodzeniu miejsca wwiercenia bezpośrednio po zabiegu, a także zażywaniu antybiotyków. Przez kilka pierwszych dni należy unikać spożywania gorących posiłków, niewskazane są ponadto  pokarmy wymagające długiego gryzienia.

Kluczowa dla odpowiedniego gojenia się ran jest dbałość o właściwą higienę jamy ustnej. Wskazane jest płukanie jamy ustnej 3-4 razy w ciągu dnia specjalnymi płukankami, które zapobiegają tworzeniu się płytki nazębnej i kamienia nazębnego. Miejsce zabiegu można smarować żelem zawierającym chlorheksydynę, która wykazuje działanie przeciwbakteryjne. Ponadto warto zaopatrzyć się w miękką szczoteczkę do zębów przeznaczoną dla dzieci i łagodnie czyścić zęby omijając jedynie miejsce implantacji.

Przez 4 tygodni po zabiegu nie należy podejmować nasilonej aktywności fizycznej oraz unikać należy palenia papierosów i spożywania alkoholu.

Finalne zabiegi

Ostatnim etapem procedury implantacji jest odsłonięcie całkowicie zagojonego implantu na drodze nacięcia błony śluzowej (w znieczuleniu miejscowym) oraz zamontowania tzw. śruby gojącej. Po wygojeniu błony śluzowej wokół implantu następuje zwieńczenie całej procedury, czyli montowane jest uzupełnienie protetyczne (most, korona bądź proteza). Poprzedza je pobranie wycisku protetycznego oraz dobór koloru korony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Inline
Inline