Gotowanie

Foremki do pierników – stwórz fantazyjne ciasteczka

pierniki

Pierniczki to jedne z najbardziej aromatycznych i wyjątkowych ciasteczek. Dzięki dodatkowi wyrazistych, korzennych przypraw pierniki rozpieszczają podniebienie, ponadto doskonale regulują trawienie. Zaś dzięki zawartości miodu stanowią słodką alternatywę dla przeładowanych cukrem wypieków. Pierniczki nieodłącznie kojarzą się ze Świętami Bożego Narodzenia, gdy ich wypiekanie jest jednym z nieodłącznych rytuałów wigilijnych. Warto jednak zaprzyjaźnić się z pierniczkami na co dzień, czerpiąc radość z ich pieczenia i zdobienia. To świetny sposób na spędzanie czasu z dziećmi.

Pierniczkowy zawrót głowy

Tym, co czyni z pierniczków tak urokliwe ciasteczka, jest ich wyjątkowy kształt. Chyba żadne inne ciastka nie wyróżniają się taką mnogością form. Aby uzyskać ciekawe kształty pierniczków – bardziej tradycyjne i te naprawdę fantazyjne – z dokładnym odwzorowaniem najmniejszego nawet szczegółu, niezbędne jest użycie specjalnych foremek.

Foremki do pierników to szablony umożliwiające otrzymanie wymarzonego kształtu pierniczków. Wykonane mogą być ze stali nierdzewnej, silikonu bądź drewna. Przyjmują formę tradycyjnych foremek do wykrawania ciastek, ale także stempelków bądź zdobionego odpowiednimi motywami wałka. No właśnie, skoro już mowa o motywach – jakie kształty przybierają foremki do pierniczków?

Od aniołków po…dinozaury

Na rynku dostępnych jest całe mnóstwo foremek do wycinania pierników. Wciąż jeszcze królują motywy świąteczne, czyli aniołki, Mikołaj, renifery, choinka, gwiazdki, dzwonki, bałwanki czy gwiazdy betlejemskie. Ale w związku ze specyficznym wykorzystanie takich form, ograniczonym do okresu Bożego Narodzenia, nie mniej pożądane są także inne kształty. Takie, które doskonale sprawdzą się na przyjęciu urodzinowym u dzieci czy podczas relaksu przy popołudniowej herbacie.

Jakie zatem kształty mogą przybrać foremki do pierników? Można wybierać spośród zwierzątek, dinozaurów, kwiatuszków, serduszek a także… postaci z Gwiezdnych Wojen. Wydaje się zatem, ze jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia. A co z rodzajem foremek? Czy można wskazać na faworyta uwzględniając tworzywo, z którego wykonane są foremki? Trudno powiedzieć – tak naprawdę liczy się kształt, a czy będzie to foremka silikonowa, czy ze stali – nie ma chyba większego znaczenia.

Ceny foremek do pierników

Ile kosztują foremki do pierników? Pojedyncza foremka stalowa kosztuje od kilku do kilkunastu złotych, a cena różni się w zależności od producenta, oryginalności kształtu oraz wielkości foremki. Formy silikonowe kosztują kilku złotych za stempelki po kilkadziesiąt złotych za szablony z kilkoma kształtami. Natomiast formy drewniane kosztują około 100 zł za kilka sztuk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Inline
Inline