Dla wielu osób, które z powodu chorób lub diet muszą bądź chcą unikać cukru na pomoc przychodzą niskokaloryczne słodziki. Jednym z nich jest erytrytol (lub erytrol), który ostatnimi czasy staje się coraz bardziej popularny. Dlaczego? Na to pytanie spróbujemy odpowiedzieć poniżej.
Erytrytol jest słodzikiem, który można stosować zamiennie z białym cukrem. Pochodzi z grupy alkoholi cukrowych i naturalnie występuje w winogronach, brzoskwiniach, gruszkach, arbuzach i grzybach. Jest również tworzony w procesie fermentacji wina, piwa i sera. Wiele osób może się zastanawiać: “Czy jest bezpieczny?”. Możemy używać go bez żadnych obaw. Erytrytol produkowany jest od 1990 roku, a w 1999 roku, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała erytrytol za całkowicie bezpieczny dodatek do żywności. Na etykietach możesz go znaleźć pod oznaczeniem E968. W Polsce erytrytol może być stosowany jako dodatek do m.in. lodów, dżemów, galaretek, marmolad, owoców kandyzowanych, gum do żucia, a także różnych sosów i suplementów diety.
Wygląda tak samo jak biały cukier i tak samo smakuje. Można używać go do słodzenia napojów i do wszelkiego rodzaju deserów i wypieków: gofrów, naleśników, ciast, ciasteczek i tortów. Wszędzie tam gdzie w przepisie mamy cukier możemy zamienić go na erytrytol. Erytrytol jest do kupienia w stacjonarnych i online sklepach ze zdrową żywnością, np. www.cosdlazdrowia.pl.
Cukier ma jeden z najwyższych indeksów glikemicznych, oznacza to, że po spożyciu produktu z cukrem (np. batonika) szybko wzrasta stężenie glukozy we krwi i trzustka zostaje gwałtownie pobudzona do pracy. Stężenie glukozy z białego cukru szybko spada, co może spowodować hipoglikemię, a głód powraca. Erytrytol natomiast, nie powoduje zwiększenia poziomu glukozy i insuliny, dlatego jest polecany cukrzykom, osobom z nadwagą oraz tym na niskokalorycznej diecie.
Uważa się go za jeden z najzdrowszych słodzików – nie jest metabolizowany przez ludzki organizm, człowiek wydala go w niezmienionej formie wraz z moczem. Mogą po niego sięgać cukrzycy, osoby na diecie lub wszyscy, którzy preferują niskokaloryczną dietę. Erytrytol ma bardzo niską wartość energetyczną – 1g tego słodziku dostarcza 0,2 – 0,4 kcal. Dla porównania – 1g cukru ma 4 kcal, natomiast ksylitol w 1 g dostarcza nam 2,4 kcal. Erytrytol jest tym samym najmniej kaloryczną substancją słodzącą. Dobrą wiadomością jest ta, że nie jest fermentowany przez bakterie występujące w jamie ustnej, dlatego nie powoduje próchnicy, a nawet zmniejsza ryzyko jej wystąpienia ponieważ potrafi zatrzymać proces fermentacji pewnych cukrów przez bakterie odpowiedzialne m.in. za ubytki.