Zdrowie

Jak dodatkowo zadbać o higienę jamy ustnej?

ból

Aby zęby były zdrowe i mocne, trzeba poświęcić im trochę uwagi. Higiena jamy ustnej nie sprowadza się jedynie do szczotkowania zębów. Jednak i ta czynność nie jest tak oczywista jak mogłoby się wydawać. Najważniejsza jest technika szczotkowania, jak i korzystanie z nici dentystycznej i dobrego płynu do płukania gardła i jamy ustnej.

Prawidłowe szczotkowanie

Nie ma znaczenia czy myjemy zęby szczoteczką tradycyjną czy elektryczną, ważne jest aby miała stosunkowo miękkie włosie – zbyt twarde może doprowadzić do krwawienia dziąseł. Szczoteczkę należy wymieniać nie rzadziej niż raz na 3 miesiące. Jaka jest prawidłowa technika mycia zębów? Należy skupić się na każdym pojedynczym zębie, szczotkując ruchem wymiatającym. Najgorszą techniką szczotkowania, które prowadzi m.in. do parodontozy jest ruch poziomy i zbytnie przyciskanie szczoteczki do zębów. Ponadto nie należy zapominać o myciu języka, na którym zbiera się większość bakterii. Zęby należy szczotkować co najmniej 2 razy dziennie przez około 2 minuty.

Nić dentystyczna

Dodatkowo należy często używać nici dentystycznej, minimum raz dziennie. Szczególnie takie czyszczenie jest istotne przed pójściem spać, ponieważ najwięcej bakterii rozwija się właśnie w nocy. Niektórzy mogą narzekać, że podczas korzystania z nici dentystycznej pojawia się krwawienie dziąseł, wówczas rezygnują z niej lub używają bardzo sporadycznie. Jak prawidłowo nitkować zęby? Należy wokół środkowych palców owinąć ok. 50 cm nici. Za pomocą kciuka i palców wskazujących napiąć 5 centymetrowy odcinek i umieścić nitkę pomiędzy zębami. Następnie należy owinąć ją wokół zęba, wyginając w kształt litery C i łagodnymi ruchami w górę i w dół oczyścić przestrzeń miedzyzębową. Podczas mycia kolejnych zębów trzeba użyć czystego kawałka nici.

Płyn do płukania gardła i jamy ustnej

Niestety dokładne szczotkowanie zębów i używanie nici dentystycznej nie zapewni całkowitej ochrony przed próchnicą. Bakterie zalegające w jamie ustnej można czasami usunąć tylko za pomocą dobrego płynu do płukania gardła i jamy ustnej. W dobrych aptekach można kupić bez recepty profesjonalne preparaty, które mają dużą przewagę nad ziołowymi płukankami. Nie tylko pozbywają się bakterii, ale również zmniejszają ewentualny stan zapalny, przenikając przez powierzchnię błon śluzowych. Płyn do płukania gardła nie jest jedynie dopełnieniem higieny jamy ustnej, ale również koniecznością, jeżeli chcemy zachować zdrowe i lśniące zęby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Inline
Inline