Zwyczaj podawania wina do posiłku bardzo mocno zakorzenił się w Polsce. W odróżnieniu od piwa zdecydowanie bardziej pasuje ono do większości potraw, nie jest także tak mocne jak alkohole wysokoprocentowe. Smak potrawy i trunku powinny ze sobą harmonizować i podkreślać wzajemnie swoje walory. Wiele osób wciąż jednak ma wątpliwości jakie wino pasuje do jakich potraw. Jak je zatem dobrać do menu?
Zasady serwowania wina
Jeśli w trakcie jednego posiłku (niezależnie, czy jest to obiad czy też uroczysta kolacja) planuje się podać gościom różne wina, należy przestrzegać zasad ich podawania. Powinno zaczynać się od win słabszych do tych mocniejszych, od młodszych do starszych oraz od mniej aromatycznych do intensywniej pachnących i bardziej wyrazistych.
Niezwykle istotna jest również temperatura serwowanego wina. Czerwone należy podawać w temperaturze około 16 st. C. – co do zasady nie powinna ona jednak przekraczać 20 st. C. Z kolei wina białe wymagają wcześniejszego schłodzenia w lodówce, ponieważ najlepiej smakują, gdy mają między 8 a 12 st. C.
Należy również pamiętać, że młode wino może zostać otwarte na chwilę przed podaniem na stół, jednak te starsze, które mają więcej niż 6 lat najlepiej jest otworzyć nawet na kilka godzin przed serwowaniem.
Jak dobierać wina do potraw?
Przed przyjęciem często serwuje się kieliszek alkoholu, aby pobudzić apetyt. Najczęściej jest to szampan, wino musujące, wytrawne białe wino czy wytrawne sherry. W tej roli świetnie sprawdzi się również słodkie porto, madera czy sauternes.
Do przystawek najbardziej pasuje lekkie, białe i schodzone wino. Jednak w przypadku przystawek zimnych czy przyprawionych octem winnym dobrym pomysłem będzie także wybór wina musującego czerwonego lub białego.
Do pierwszych dań serwowanych jako ciepłe nadają się lekkie wina wytrawne. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły. Przykładowo do makaronu z mięsem i pomidorami najlepiej sprawdzi się wino czerwone lub różowe, a z kolei do risotto czy białej pasty można serwować wino białe.
Według starej zasady do ryb podaje się wino białe – do smażonych lub pieczonych ryb najlepiej będzie pasowało schłodzone. Jeśli jednak ryba została mocno przyprawiona, zaleca się skontrastowanie jej wyrazistego smaku z lekkim, czerwonym winem.
Jakie wina do mięsa?
Do kurczaka i dań z drobiu najlepiej jest podać białe lub czerwone wino, ważne jednak, aby było lekkie. Kurczak z rożna wymaga natomiast zaserwowania wina czerwonego.
Do delikatnych dań mięsnych najlepiej pasują zarówno lekkie i młode wina czerwone, jak i musujące wina różowe. Z kolei mięsa smażone o wyrazistym smaku najlepiej skomponują się z mocniejszymi winami czerwonymi – mogą być lekko schłodzone. Natomiast do pieczeni zaleca się podanie wina czerwonego, wytrawnego i starszego, najlepiej w temperaturze pokojowej.
Wybór wina do serów oraz deserów
Do serów najlepiej jest podać wina według tej samej zasady, co do mięs – łagodne sery wymagają łagodnego, białego wina, natomiast pikantne gatunki najlepiej jest serwować z czerwonym, wytrawnym winem.
Desery serwowane są na końcu posiłku, dlatego podaje się z nimi już mocniejsze, słodkie lub półsłodkie wina białe lub czerwone, a także likier.