Zdrowie

Dlaczego regularne wizyty u dentysty są tak ważne?

dentysta

Dostępne statystyki w sposób dość jednoznaczny dowodzą, że pod względem stanu uzębienia polskie społeczeństwo plasuje się na samym końcu listy jeżeli chodzi o kraje należące do Unii Europejskiej.

Według zgodnej opinii specjalistów ta sytuacja ma dwie podstawowe przyczyny. Po pierwsze, jest to wycofanie gabinetów opieki stomatologicznej ze szkół, które miało miejsce kilkanaście lat temu a także ogólny utrudniony dostęp do leczenia stomatologicznego. Drugą przyczyną jest wciąż niski poziom wiedzy społecznej na temat stomatologii. Statystyki dowodzą, że Polacy najczęściej odwiedzają dentystę dopiero wtedy, gdy problem staje się naprawdę poważny(czytaj: ból chorego zęba jest trudny do zniesienia), zaś osób, które regularnie odwiedzają gabinety lekarskie w celu przeprowadzenia rutynowej kontroli wciąż jest stosunkowo niewiele. Dlaczego warto regularnie odwiedzać stomatologa i z jakich powodów jest to tak ważne dla naszego zdrowia? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco bliżej.

Dlaczego regularne wizyty u dentysty są tak ważne?

Wbrew dość upowszechnionemu w Polsce mniemaniu, dentysta nie jest lekarzem, którego kompetencje ograniczają się do doraźnego leczenia stanów chorobowych zębów lub jamy ustnej oraz wykonywania takich zabiegów, jak na przykład leczenie kanałowe. Do kompetencji lekarza stomatologa należy również chociażby kontrola jamy ustnej oraz części gardła na okoliczność występowania zmian nowotworowych lub przednowotworowych. Statystyki dowodzą, że liczba przypadków raka jamy ustnej z każdym rokiem staje się coraz większa i coraz częściej problem dotyczy również osób młodych. Czynnikami ryzyka zaś są nie tylko alkohol oraz papierosy, ale również niektóre szczepy wirusa HPV, którym można się zarazić na przykład podczas uprawiania seksu oralnego.

Zakażenie często przebiega bezobjawowo a pierwszym symptomem jest dopiero zmiana w jamie ustnej. Problem w tym, że tego typu zmiany często są umiejscowione na przykład u podstawy języka lub na podniebieniu, przez co samodzielne badanie z lusterkiem nie daje żadnej pewności(chociaż stanowi ono zalecaną, uzupełniającą metodę profilaktyki nowotworów jamy ustnej i gardła). Jedynym miejscem, w którym można dokonać pełnego, dającego pewność przeglądu jamy ustnej i gardła jest gabinet lub klinika stomatologiczna.

Oprócz tego regularne wizyty u stomatologa pozwolą wykryć również wiele innych problemów, których samodzielnie pacjent przeważnie nie jest w stanie zauważyć, jak na przykład przygryzanie wewnętrznej strony policzków będące rezultatem nieprawidłowego ustawienia szczęki, infekcje grzybicze jamy ustnej lub po prostu wczesne stadia próchnicy.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Inline
Inline