Porady

Tak… dla połyskujących szklanek i kieliszków

zmywarka

We wszystkich reklamach zmywarek i detergentów, których należy używać do zmywania naczyń, na ekranach telewizorów pojawiają się nieskazitelnie błyszczące, szklane naczynia. I choć zdajemy sobie sprawę z faktu, że możliwości programów komputerowych są ogromne, to w głowie pojawia się pytanie – dlaczego nasze szklanki i kieliszki tak nie wyglądają?

Ileż to razy próbowaliśmy myć i szorować szkło, wycierać je czyściutkimi ściereczkami… I co? I nic. Może nie są nadzwyczajnie matowe, ale nijak się nie błyszczą i nie wyglądają tak pięknie na stole, jak te, które oglądamy w reklamach.

Wiele razy zmienialiśmy detergenty, próbowaliśmy wszelkich nowości w tym zakresie, a naczynia wyglądają tak samo. Dlaczego tak się dzieje? Czy możemy to zmienić? Tak. Szkło wymaga odpowiedniego traktowania i to już od momentu jego zakupu.

Kupujemy kieliszki i szklanki

Szkło, które kupujemy, musi być dobrej jakości i, jeżeli zamierzamy myć je w zmywarce, powinno być do tego przeznaczone. O tym fakcie informują specjalne oznaczenia, umieszczone przez producentów na opakowaniach.

Trzeba też wiedzieć, że nie każde szkło nadaje się do parzenia w nim gorących napojów. Zalewanie herbaty czy kawy wrzątkiem, w naczyniach fo tego nieprzeznaczonych powoduje sukcesywne uszkadzanie struktury szkła.

W większości nie jest ono bowiem odporne na działanie tak wysokich temperatur, a powstające na jego powierzchni mikrouszkodzenia uniemożliwiają prawidłowe domycie jego powierzchni. Do takich bardzo gorących napojów przeznaczony jest specjalny rodzaj szkła, a informacja ta powinna też znajdować się na opakowaniu zbiorczym.

Proces mycia szkła

W zmywarce wszystkie delikatne naczynia szklane, jakim są między innymi szklanki i kieliszki, należy ustawiać z wielką pieczołowitością. Nie mogą one dotykać innych naczyń ani stykać się ze sobą. Drgania zmywarki w czasie pracy są przyczyną niewielkiego przesuwania się elementów, umieszczonych w środku, a to może powodować kolejne, drobne uszkodzenia powierzchni szkła.

Do szkła należy używać specjalnego programu, przeznaczonego do mycia szklanek i kieliszków. Program ten charakteryzuje niezbyt wysoka temperatura całego procesu, dzięki której nie dopuszcza się do niekorzystnego dla szkła zjawiska, jakim jest tak zwany „szok termiczny”.

Stosowane detergenty Finish powinny być wybrane w przemyślany sposób. Nie zawsze najtańsze środki są w stanie spełnić nasze oczekiwania. Warto więc korzystać ze sprawdzonych produktów, które charakteryzują się nie tylko wysoką skutecznością w usuwaniu zabrudzeń, ale także chronią szkło przed zbyt szybkim zużyciem.

Do każdego cyklu zmywania należy używać środka nabłyszczającego, który zapewni odpowiedni połysk szklankom i kieliszkom.

Przechowywanie szkła

Choć niektórzy są z pewnością zdziwieni, ale sposób przechowywania szkła ma ogromne znaczenie dla jego finalnego wyglądu. W szafkach, na półkach nie należy stawiać szkła zbyt ciasno, bo może to zniszczyć niezwykle delikatną powierzchnię poszczególnych przedmiotów.

Tych niewielkich uszkodzeń nie dostrzeżemy nawet gołym okiem, ale one na powierzchni są i powodują osadzanie się tam różnych drobinek, co finalnie będzie sprawiało wrażenie matowienia całego szkła.

Z tych właśnie powodów nie należy stawiać szkła jednego na drugim, ani też bezpośrednio na półce. Najpierw warto położyć miękką, czystą ściereczkę, a na niej ustawiać szklanki i kieliszki. Może nie jest to zbyt wygodne, ale zapobiega wielu uszkodzeniom, a w rezultacie przedłuża żywotność i piękny wygląd błyszczących, szklanych przedmiotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Inline
Inline