Ciekawostki

Czy kawa jest zdrowa?

Kawa to jeden z najbardziej lubianych i najczęściej pitych napojów na świecie. Choć jest powszechnie uwielbiana, ma jednak tak samo liczne grono zwolenników, jak i przeciwników. Amatorzy aromatycznego napoju podkreślają bowiem jego (cenne szczególnie o poranku) właściwości pobudzające, a oportuniści twierdzą, że jest szkodliwa dla zdrowia i jest przyczyną wielu chorób. W rzeczywistości racja jest po środku. Kawa może być dobrym uzupełnieniem codziennej diety, ale pita bez umiaru i w niewłaściwej postaci może stać się przyczyną różnych dolegliwości. Warto więc dostosować ją swojego organizmu i pić we właściwy sposób.

Właściwości kawy

Kawa, poza swoimi najbardziej znanymi pobudzającymi właściwościami, wykazuje również działanie odchudzające. Wszystko to dlatego, że po jej spożyciu praca układu trawiennego nabiera tempa. Ponadto zawarta w kawie kofeina wykazuje właściwości zwalczające oznaki starzenia się skóry, przez co jej wykorzystywana w wielu kosmetykach. Uwielbiamy napój poprawia również koncentrację i pamięć, dlatego jest odłącznym elementem studentów i pracowników umysłowych. Lista właściwości kawy jest długa, dlatego warto zadbać o to, by filiżanka cudownego napoju znalazła swoje miejsce w codziennym grafiku.

Kawa w diecie sportowca

Kawa w diecie sportowca lub osoby aktywnej fizycznej może być niezwykle cennym składnikiem. Jej właściwości pobudzające przydadzą się szczególnie po treningu, ponieważ jeszcze bardziej przyspieszą metabolizm i wspomogą zachodzące w organizmie po treningu procesy przemiany materii. Warto jednak pamiętać, że kawa ma również działanie odwadniające, dlatego należy uzupełnić płyny po jej spożyciu. Konieczne będzie też przyjmowanie magnezu i innych mikroelementów, które są przez nią wypłukiwane. Warto jednak pamiętać, że dwie kostki dobrej jakości gorzkiej czekolady podane do filiżanki kawy powinny rozwiązać problem.

Kawa parzona z ekspresu automatycznego?

Jeszcze dwadzieścia lat temu jedną z najpopularniejszych form kawy pitej w Polsce była tzw. plujka, czyli mielona kawa zaparzana w szklance. Obecnie ten sposób przygotowania krzepiącego napoju jest skutecznie wypierany przez ekspresy automatyczne (http://www.delonghi.com/pl-pl/produkty/kawa/ekspresy-do-kawy/automatyczne-ekspresy-do-kawy). Ekspresy do kawy robią smaczną kawę, a ich obsługa jest banalnie prosta, dlatego zyskują coraz większą popularność. Warto wiedzieć, że napoje przygotowane przez ekspresy automatyczne zazwyczaj są łagodniejsze dla żołądka niż wspomniana wcześniej plujka. Ekspresy do kawy sprawiają, że fusy nie znajdują się w szklance, a tym samym nie trafiają do przewodu pokarmowego i nie podrażniają go.

Czy kawa jest zdrowa?

Nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na postawione wyżej pytanie. Kawa sama w sobie nie jest szkodliwa, jednak trzeba pamiętać, by nie pić jej zbyt dużo, ponieważ być przyczyną problemów ze strony układu pokarmowego (np. podrażnienie błony śluzowej żołądka) lub układu krwionośnego (m.in. podwyższone ciśnienie krwi). W dużej ilości nie powinny jej też pić przyszłe mamy, ponieważ kofeina dostaje się przez pępowinę do organizmu dziecka i może mu zaszkodzić. Warto dodać, że zdrowa dorosła osoba może wypić maksymalnie trzy filiżanki kawy, nie martwiąc się o swoje zdrowie. Większe ilości są niewskazane.

Miłość do kawy sprawia, że w naszych domach coraz częściej pojawiają się ekspresy automatyczne, które przygotowują smaczne i pobudzające napoje błyskawicznie. Wygoda sprawia, że lubimy je coraz bardziej. Niestety to, że ekspresy do kawy są łatwe w obsłudze sprawia, że pijemy jej zbyt wiele, co niezawsze jest dla nas zdrowe. Warto więc zachować umiar i pozwalać sobie na dozwoloną ilość energetycznego napoju. Na zdrowie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Inline
Inline