Porady

Czemu w kuchni stosować tylko olej kokosowy?

W kuchni najczęściej korzystasz z oleju słonecznikowego lub oliwy z oliwek? Warto wypróbować olej kokosowy. Dlaczego dzisiaj jest on wybierany coraz częściej?

Przede wszystkim olej kokosowy uznawany jest za jeden z najzdrowszych na świecie. Zawiera wiele wartościowych składników, między innymi witaminy z grupy B, witaminę C, E, potas, wapń, żelazo, magnez, kwas foliowy, cynk oraz fosfor, a przy tym wyśmienicie smakuje i nadaje się do przyrządzania mnóstwa potraw.

Olej ten jest łatwo trawiony i przyswajany przez organizm, dlatego jest zdrowszy od innych tłuszczów, zwłaszcza zwierzęcych. Ponadto ze względu na wysoką zawartość kwasu laurynowego wspomaga odporność organizmu.

 Masło czy olej?

Olej kokosowy jest tłuszczem roślinnym, który produkowany jest poprzez tłoczenie i rozgrzewanie kopry, czyli miąższu orzechów palmy kokosowej. Olej ten nie ma postaci płynnej, ale bardziej przypomina masło. Do temperatury około 23-25 stopni Celsjusza ma formę białego, twardego tłuszczu, natomiast w wyższej temperaturze przemienia się w aromatyczny, płynny olej.

Zastosowanie oleju kokosowego:

  • do smarowania pieczywa zamiast masła
  • do smażenia w wysokich temperaturach
  • do wypieków – ciast i ciasteczek

 Jaki olej kokosowy wybrać?

W sprzedaży można znaleźć różne rodzaje oleju kokosowego – można podzielić się na oleje rafinowane i nierafinowane. Olej rafinowany jest odkwaszany i wybielany, dlatego nie ma tak intensywnego kokosowego aromatu, a przy tym również niepozbawiany jest większości swoich składników odżywczych. Najlepiej nadaje się do smażenia, ponieważ nie zmienia smaku potraw.

Dlatego wtedy, gdy chcesz kupić olej kokosowy do jedzenia bez obróbki cieplnej, warto wybrać ten nierafinowany, który tłoczony jest na zimno i tym samym najbardziej wartościowy. Olej taki można kupić między innymi w sklepie biowitalni.pl oraz w innych sklepach ze zdrową żywnością.

 Również olej kokosowy można stosować jako kosmetyk, na przykład jako balsam do ciała lub olej do włosów. Takie kosmetyki można kupić też w sklepie biowitalni.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Inline
Inline