Porady

Brudne i niedomyte naczynia w zmywarce. Przyczyny problemów!

kuchnia

Zasada działania zmywarki jest prosta. Wkładamy do niej naczynia brudne i wyjmujemy – przynajmniej w teorii – czyste. Niestety nie zawsze tak to działa. Jeśli wyjmujemy ze zmywarki naczynia niedomyte, może być to oznaką wielu nieprawidłowości, zarówno w pracy sprzętu, jak i w jego użytkowaniu.

Po pierwsze – czystość to podstawa!

Zmywarka nie umyje się sama. Wewnętrzną stronę jej ścian również należy myć i to najlepiej co miesiąc. Na szczególną uwagę zasługuje filtr, który – poprzez układ pomp – odprowadza brudną wodę. Jak każdy układ filtracyjny również i on ulega okresowemu zapchaniu. Im więcej brudu pozostawimy na naczyniach wkładanych do zmywarki, tym szybciej będzie on zatkany.

Jak często czyścić filtr? Ostatnim dzwonkiem jest sytuacja, gdy woda pozostaje na dnie zmywarki. Dlatego warto go przejrzeć co tydzień lub dwa. Dzięki temu unikniemy zatkania odpływu i potencjalnych awarii.

W przypadku awarii zmywarki trzeba udać się do doświadczonego serwisanta AGD po pomoc lub zadzwonić: https://fixagd.pl/naprawa-sprzetu-agd/serwis-zmywarek/

Po drugie – warto płukać naczynia

Niedomyte naczynia w zmywarce bardzo często są efektem nieodpowiedniego użytkowania sprzętu. Zaleca się, by płukać je przed włożeniem do urządzenia i – jeśli to możliwe – od razu włączyć urządzenie. Bardzo często naczynia brudne są pozostawiane w zmywarce na dłużej. Jest to oczywisty błąd, który prowadzi do zaschnięcia brudu i trudności w jego usunięciu.

Nie zapominajmy też o odpowiednim usytuowaniu poszczególnych naczyń w urządzeniu. Jeśli będzie ich zbyt dużo, woda nie poradzi sobie z każdym brudem i naczynia pozostaną brudne. Dobrą praktyką jest wkładanie dużych przedmiotów do dolnego kosza a małych do górnego.

Po trzecie – kamień

Twarda woda to największy wróg zmywarek. Oczywiście jeśli stosujemy sól usuwającą kamień, ryzyko uszkodzenia zmywarki jest znikome. Najczęściej ofiarą kamienia pada pompa myjąca (wraz z grzałką przepływową). Koszt ich wymiany to około 500 – 600 złotych, z uwzględnieniem kosztu robocizny.

Niedomyte naczynia w zmywarce mogą być też efektem uszkodzonego elektrozaworu, znajdującego się tuż za przyłączem czystej wody.. Również i on może paść ofiarą kamienia, gdyż nie jest chroniony wodnym roztworem soli. Jego własnoręczna wymiana to koszt 150 – 200 złotych. Za naprawę w serwisie trzeba będzie zapłacić nieco więcej. Uwaga! Przed wymianą elektrozaworu warto sprawdzić znajdujący się na nim filtr i jego przepustowość.

Podsumowanie

Niedomyte naczynia w zmywarce to kłopot wielu gospodarstw domowych. Niestety rozwiązanie problemu nie zawsze ogranicza się do zmiany nawyków użytkowania sprzętu. Czasem pojawia się konieczność wymiany poszczególnych podzespołów, co oczywiście generuje wyższe koszty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Anti-spam: complete the task


Inline
Inline