Ciekawostki

Bariatria, czyli walka z otyłością

Otyłość staje się w naszym kraju coraz większym problemem. Statystyki są nieubłagane i pokazują, że już co drugi dorosły Polak ma zbyt wysoką masę ciała. Wpływ mają na to różne czynniki.

Otyłość staje się w naszym kraju coraz większym problemem. Statystyki są nieubłagane i pokazują, że już co drugi dorosły Polak ma zbyt wysoką masę ciała. Wpływ mają na to różne czynniki. Najważniejszym od lat są błędy żywieniowe, które są nam wpajane już od dziecka. Inna sprawa to siedzący tryb życia, który jest typowy dla krajów wysoko rozwiniętych. Wbrew wielu powszechnym opiniom, otyłość to choroba. Na dodatek znacznie poważniejsza niż by się to mogło wydawać. W zasadzie nie ma organu, który nie jest narażony na komplikacje związane ze zbyt dużą ilością tkanki tłuszczowej. Z otyłością trzeba walczyć! W tym celu spieszy nam z pomocą bariatria i specjaliści z tej dziedziny nauki.

Skuteczne metody leczenia otyłości

Najprostszym sposobem walki z otyłością jest połączenie diety z regularnymi ćwiczeniami. Niestety są osoby, dla których to duży problem. W skrajnych przypadkach chory potrafią mieć bardzo zniszczone stawy, przez co aktywność fizyczna może być niewskazana przez ortopedę. Bariatria nie pozostawia takich przypadków samych sobie. Istnieją chirurgiczne metody wspomagania odchudzania. Ich zadanie zawsze opiera się na tym samym, czyli zmniejszeniu objętości żołądka, tak aby człowiek nie był w stanie spożywać zbyt dużych porcji. Operacje takie mogą być mniej lub bardziej radykalne. Wszystko zależy od stopnia otyłości, który łatwo określić za pomocą BMI (Body Mass Index).

U osób najbardziej otyłych żołądek jest zwykle dość mocno rozciągnięty. Trzeba go zatem zmniejszyć na stałe. Specjaliści od bariatrii wykorzystują dwie techniki. Pierwsza polega na wynikaniu tak zwanego mankietu. Chodzi o to, że ze ściany krzywizny małej żołądka wycina się pas, który w połączeniu z częścią przedodźwiernikową tworzy pewnego rodzaju mankiet. Objętość organu zmniejsza się wtedy o około 4/5. Metodę tą stosuje się rzadko, gdyż kwalifikują się do niej tylko pacjenci z BMI powyżej 50, czyli najcięższe przypadki, gdzie otyłość poważnie zagraża zdrowiu i życiu. Nieco częściej stosuje się za to bajpas gastryczny. Polega on na wycięciu około połowy ścian żołądka. Wszystkie te zabiegi są bardzo skuteczne (około 70% szans na gwałtowną redukcję masy) oraz bezpieczne. Najnowszą zdobyczą bariatrii są wszelkie techniki niewymagające trwałego uszkodzenia tkanek żołądka. Są dwa rozwiązania. Pierwszy to opaska żołądkowa. Polega ona na założeniu na organie specjalnej opaski, wypełnianej solą fizjologiczną. Wywiera ona nacisk i tym samym ogranicza jego pojemność. Druga technika jest dość dobrze znana i polega na umieszczeniu, wewnątrz żołądka, specjalnego balonu. Obie metody są łatwe w realizacji i pomocne u osób, które nie są skrajnie otyłe.

Dieta pomocnikiem bariatrii w walce z otyłością

Nawet najnowocześniejsze zabiegi wymagają jednak diety. Specjaliści od bariatrii zalecają stałą kontrolę dietetyka. Trzeba bowiem zadbać o to aby posiłki były pełnowartościowe i dostarczały odpowiedniej ilości witamin i mikroelementów. To ważne, gdy żołądek ma połowę dawnej objętości. Bez mądrego odżywiania łatwo o awitaminozę i anemię.

Warto jednak zadbać o swoją wagę. Otyłość jest bardzo wyniszczającą chorobą. Na szczęście bariatria czyni duże postępy i każdego roku pojawiają się nowe sposoby jej leczenia. Więcej na ten temat można przeczytać tu: http://kcmclinic.pl/pl/dla-pacjentow/oferta/bariatria,128.htm. Pamiętajcie jednak, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Dlatego zdrowe odżywianie i zdrowa dieta daje możliwość uniknięcia operacji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Inline
Inline