Zdrowie

Badania na serce – jak często je wykonywać?

badanie

Profilaktyka jest łatwiejsza niż leczenie. Z tego względu tak ważne jest przeprowadzanie badań okresowych, wśród których są również badania serca. Kiedy i jakie badania należy wykonać?

Jakie badania na serce może zlecić specjalista?

Bóle w klatce piersiowej, kołatanie serca czy zdiagnozowana miażdżyca – to tylko kilka sytuacji, w których pacjent otrzyma skierowanie na jedno z kilku badań na serce. Dzięki współczesnej medycynie możliwe jest wykonanie m.in.:

  • EKG – to nieinwazyjne badanie, które pozwala sprawdzić, czy serce pracuje prawidłowo. Na badanie EKG kieruje się m.in. pacjentów sygnalizujących ból w klatce piersiowej.
  • Echo serca – dzięki temu badaniu specjalista może ocenić budowę i pracę serca. Skierowanie na echo serca otrzymują m.in. pacjenci po zawale.
  • RTG – badania radiologiczne klatki piersiowej. Uzyskane zdjęcie pozwala ocenić stan układu sercowo-naczyniowego.

Wymienione badania to oczywiście nie jedyne, na które lekarz może skierować pacjenta. Wybór badania w dużej mierze zależy od tego, czy mowa o profilaktyce, czy też badaniach, których wyniki mogą utwierdzić kardiologa w postawionej diagnozie.

Badania na serce – kto i kiedy powinien je wykonać?

Wpływ na pracę układu sercowo-naczyniowego ma wiele czynników. Przykładowo dieta bogata w tłuszcze może doprowadzić do odkładania się frakcji LDL cholesterolu na ścianach naczyń krwionośnych, a to w przyszłości może doprowadzić do rozwoju miażdżycy.

Pacjenci, którzy ukończyli 40 lat i wcześniej nie badali się regularnie, powinni otrzymać od lekarza pierwszego kontaktu skierowanie na EKG. Przeprowadzenie tego badania jest szczególnie ważne, jeżeli pojawiły się niepokojące objawy, np. uczucie kłucia w klatce piersiowej.

Badania na serce to jednak nie tylko EKG – nie można zapomnieć o badaniach laboratoryjnych, a dokładniej lipidogramie. To badanie pozwala określić stężenie triglicerydów, poziom cholesterolu całkowitego oraz jego poszczególnych frakcji – wspomnianej LDL i HDL.

Częstotliwość przeprowadzania następnych badań w głównej mierze zależy od otrzymanych wyników. Jeżeli wyniki będą w normie, lekarz zaleci regularne, profilaktyczne przeprowadzanie kolejnych badań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Inline
Inline